@                    Yc-Internet-Web
@ Yc-Internet-Web
Men
 
Figyelek Nem Menklhetsz

01:14:45 pm

  

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
E Heti Legjobb Jtkunk

World Domination


(12)

 

PLAY THIS GAME! 

 

 

 
dv

to the Yc-Internet-Web

Foldalra

 
LegFbb & Leg Kirlyabb Jtkok
 
LegFbb & Leg Kirlyabb Flimek
 
Music
 
G-mail Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Jtkok
 
Filmek
 
Kpek
 
BalassaGyarmat
 
Trsalg Chat
 
Counter
Induls: 2005-05-31
 
Tv
Web Search

 
Time
 
ShadowMan 2nd a Vilg legIjesztbb horror Jtka.

 
Demk & Cheats
 
Valls

Keresztny
Zsid
Kommunista
Iszlm
Budhista

 
Az v Sorozatja

South Park

A COOL tv-n  Htftl-Pntekig 1.  22:00-22:30-ig a 2.   22:30-23:00-ig

 

2 rsz egyms utn.

 
South Park
 
Shaman King
 
@ Yc-Internet-Web Guestbook
This message is private
 
a
@ Yc-Internet-Web Szavazs
Milyen a Website -om?

Legjobb oldal
Jobb mint a Startlapjatekok
nagyon j
cool
j
j de kell mg valami
nem rossz
ht nem tudom
uncsi
vacak
Nem j
Rossz
bna Szar
nagyon szar
ez mi?

 

 

Newsletter Signup
Signup for our newsletter today!


 

 
Yc-Internet-Email
 
Soinc (Sega)
 
Trtnelem
 
Yc-Internet-Szavazs
Yc-Internet-Szavazs
Milyen a Web-em

legjobb
jobb mint a startlapjtkok.hu
nagyon j
kool
j
j de kell mg valami
uncsi
vacak
rossz
szar
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Yc-Internet-Szavazs
Yc-Games Votes
Melyik legjobb jtk tetszet neled?

Ultimate Flash Sonic
World Domination
Skullkid
Iraq Attack
Alien homind
War on Terrorism2
Coke head2
Osamagotchi
my pet osama
kill toons2
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Yc-Internet-Szavazs
Yc-Movies szavazs
Melyik legjobb film tetszet neked?

Commissiner Kong
Fart Wars
New bunny
Toy Story 3
George Bush film 1,2,3,4,5,6
Sonic Uncut 1,2,3
Sloth Tv2
Sloth Tv 3
Sloth Tv 4
Taco man hates saddam
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Yc-Internet-Szavazs
Lezrt szavazsok
 
KzpKor
KzpKor : Rmai Birodalom Buksa

Rmai Birodalom Buksa

Yc-Internet-Web  2005.08.23. 10:51

a Germnok vettk t a uralkods egy hatalmas birodalom fltt s gy vget rt a kor

A gtok s a nyugat-rmai birodalom buksa.

    A gtok hatalmnak megalaptja 331. krl Geberich nev kirlyuk volt, ki a Maros mellett a vandalokat legyzte. Utna az Amalok nemzetsgbl val Hermanarich kvetkezett, ki szmos rendkvl harczias szaki npet leigzott s uralma al hajtott, gy hogy kortrsai Nagy Sndorhoz hasonltottk. A gt trtnetr, Jordanis, fel is sorolja e npeket, melyek kzt feltnnek a finn-ugor npcsaldhoz tartoz mriek, mordvk, vjeszek, cseremiszek s permiek. A skythk alatt taln a finneket rti. Hermanarich, gymond Jordanis, a herulokat sem kmlte; a herulok utn pedig a szlv vendeket tmadta meg, a kik jllehet nem voltak valami vitz emberek, nagy szmukban bzva, eleinte kitartan vdelmeztk magukat, de vgre is meg kellett hdolniok. A szlvok utn az sztek hatalmt is megtrte s ekknt birodalma nemcsak a gt s germn, hanem a szlv s finn-ugor npekre is kiterjedt. Hermanarich orszga a Balti-tengertl a Fekete-tengerig rt.
    A gtok, mint ltalban a barbr npek, kegyetlenek voltak. Hermanarich is osztozott e rszben fajnak hibiban. Egyszer a tbbek kzt egy szkevny nejt, azrt, mert frje elmeneklt s e miatt meg nem bntethette, lovakhoz ktve tpette szt. A szerencstlen nnek fitestvrei meg akartk bosszulni a kegyetlensget s elhatroztk, hogy Hermanarichot otozva meggyilkoljk. Slyos sebet ejtettek rajta, de letben maradt.
    Betegen fekdt az agg fejedelem, midn a gtok orszgt egy ismeretlen npekbl ll had borzalmas kzeledse felriasztotta. A hunnok, miutn a Volga s Don kztt tanyz alnokat levertk s kirlyukat megltk, a Hermanarich birodalmra vetettk r magukat. A beteg kirly ktsgbeesve birodalmnak sorsa felett, mg mieltt a hunnokkal megmrkzhetett volna, hirtelen meghalt. Utdja Vinitha lett, kit a hunnok legyztek s megltek. A keleti gtok nem kerlhettk ki vgzetket s az Amalok bszke nemzetsge meghajtotta fejt a hunnok kirlya, Balambr eltt. Csak egy kis csapat meneklt meg a vrfrdbl a kis kirlyfival, Viterichhel a Neszter partjaira s innen hosszas bolyongs utn elrkezett a dunai castellumokhoz. E csapatot Alatheus s Saphrax gt fnkk vezettk. A keleti gtok tbbi rsze, ln Gesimunddal, adfizetje lett a hunnoknak.
    Azutn a nyugati gtokra kerlt a sor. Az eszlyes Athanarich elje ment a hunnoknak s a Nesz partjain elsnczolta magt. De a hunn lovassg egy gzln az j csendjben thatolt a folyn s egsz vratlanl bekertette a nyugati gtokat. A tmads oly heves volt, hogy a gtokat kivetette snczaik kzl s Athanarich csak nagy vesztesgek rn tudta hadait az erdlyi hegyek kz visszavezetni. A gt fejedelem megksrlette mg a Prt mellett az ellenllst; de npn ert vett a rmlet s terve meghisult. A gtok azt hittk, hogy a barbrokat csak a Duna kpes feltartztatni; ennlfogva Fritigern s Alaviv vezrlete alatt legnagyobb rszk flkerekedett s egyenesen a Dunnak tartott. Ide rkezve, a kelet-rmai csszrt krtk meg, hogy bocsssa t ket a tuls partra. Athanarich megmaradt hveivel Kaukaland (Hochland vagyis Hegyesorszg) - gy neveztk a gtok Erdlyt - brczei kz vette magt s itt a rgi Porolissum (ma Mojgrd) romjai kzelben rejtztt el.
    Valens ez idtjt Antiochiban idztt. Itt tallta t az a hrviv, kit a dunai praefectusok lhallban hozz kldttek, azzal a hrrel, hogy a hunnok ell menekl gtok a Dunn val tbocstsrt esedeznek, eskvel igrve, hogy ha ket a csszr Thraciba befogadja, rks hlval fognak irnta viseltetni, a birodalom trvnyeinek alvetik magukat s hatrait hven rzni fogjk. A krelem nagy szeget ttt a csszr tancsosainak fejbe; egy ilyen risi tmeg befogadsa p oly veszedelem csirit rejtette magban, mint be nem fogadsa. Ha befogadjk ket, a birodalom npessge s fegyverfoghat elemei megszaporodnak, ha pedig visszautastjk, ervel is rvnyt szereznek akaratuknak. A csszr a gtok javra dnttt s megengedte, hogy a Dunn tkelhetnek. De a mint tszlltottk ket, tstnt elszedtk fegyvereiket, gyermekeiket s asszonyaikat pedig mintegy kezesekl klnvlasztottk s az zsiai tartomnyokba belebbeztk. A mint ezekkel a nagyszm kezesekkel s hadifoglyokkal a nagy vrosokon tvonultak, szp ltzetket s sugr termetket a tartomnybeli lakosok megbmultk s irigyeltk.
    A Duna a roppant eszsek kvetkeztben ersen meg volt radva. Az tszllts nehz munkja lassan ment vgbe. Darius s Xerxes risi tmegei ta - kilt fel Ammianus Marcellinus, egykor trtnetr - nem ltott a vilg mg ilyen npsokasgot. S ha azok serege eddig csak meseszmba ment, most ezek a mest valsgg vltoztattk. A harczosok szma 200,000 emberre rgott, a mely szmhoz hozzadva a nket, gyermekeket s rabszolgkat, a hatalmas tmeg flmehetett egy millira. Csak az bntotta a gtokat, hogy fegyverktl meg kellett vlniok; minden vagyonukat, st nejeiket s lenyaikat is felajnlottk, csakhogy a rmai tisztviselk fegyvereiket el ne szedjk. Ezeket nem volt nagy dolog megvesztegetni s a gtok fegyveresen szllottak a dereglykbe. Mint egy ellensges tbor terlt el a meneklk tmege Als-Moesia skjain s magatartsa inkbb a fenyeget ellensg, mint a maga-megalz szkevny ltszatt mutatta.
    Csakhamar feltnt a keleti gtok csapata is, a kiket Alatheus s Saphrax vezetett. Ezek is tbocsttatsrt rimnkodtak, de mr ket Valens visszautastotta,
    A rengeteg embertmeg fegyelmezse s lelemmel elltsa kitnbb feljebbvalkat is prbra tett volna, mint Thracia praefectusait, Lupicinust s Maximust. Ezek csak a maguk hasznra nztek s a gtok szerencstlensgt siettek kizskmnyolni. Csakhamar a legsilnyabb lelmi czikk is hallatlan ron kelt el; a piaczokon mr ebek s elhullott llatok hst rultk. Egy font kenyeret egy rabszolgrt, egy darabka hst tz font ezstrt adtak. Az elgletlensg mr kitrben volt, mikor Lupicinus szre trt. Megksrlettk a gtokat a tartomny belsejben sztosztani; de mivel nem bztak meg bennk, minden fell sszegyjtttk a hadert s tbbek kzt a dunai vonalat is rzetlenl hagytk, st a hajhad egy rszt is elvontk. E kedvez alkalmat siettek megragadni Alatheus s Saphrax gtjai, minden ellenlls nlkl tszlltottk kirlyukat a Duna jobbpartjra s egyszerre csak k is a birodalom terletn termettek.
    Fritigern a nyugati gtok felett tvevn a katonai parancsnoksgot, titokban a keleti gtokkal szvetsget kttt. A Duna partjrl azutn Als-Moesia fvrosa, Marcianopolis fel vezette npt, de a rmai tbornokok rendeleteinek mindenben engedelmeskedve.
    Lupicinus meghtta Frigiternt s Alavivot bartsgos lakomra, de fnyes kisretk nem bocsttatvn be a vrosba, a vrfalakon kvl maradt. A knn rekedtek, oldalukon fegyverrel, lrmt csaptak s hsgtl elknyszeredve, sszetztek a polgrsggal s az rsggel. Valamelyikjk kardot rntott, nem is sejtve, hogy az a vr, mely e dfsre kicsordult, risi hbor folyamv fog dagadni. Lupicinus a zene hangjainl, dsan tertett asztal mellett hallotta meg, hogy katoni kzl tbbeket agyontttek s fegyvereiktl megfosztottak. Ittas fvel rendeletet adott ki, hogy a gt vezrek testrsgt mszroljk le. Fritigern, ltva a veszedelmet, melybe sodortatott, nem vesztette el llekjelenltt; a nagy zavarban elkiltotta, hogy a zavargst csak szemlyes megjelenssel csillapthatja le. Azutn kardot ragadva, lra pattant s szerencssen vihez rkezett. De a hbor magva el volt vetve. A gtok most mr minden kmletet flretve, dlni, rabolni kezdettek. Lupicinus erre azonnal sszeszedte hadait s a moesiai fvrostl kilencz mrfldnyire tallta meg a gtokat. A rg elfojtott bossz megktszerezte a barbrok erejt; sszetiportk a rmai sereget, elvettk zszlikat s leltk sszes tisztjeit. Lupicinus a vrosba meneklt. Most azutn a gtokat semmi sem tartztatta fel; a legyzttek fegyvereivel gyilkoltak mindenfel s risi puszttst vittek vghez a szegny tartomnyban.
    Drinpolyban rgibb id ta egy gt csapat llott rmai szolglatban. A marcianopolisi veresg hrre a csszr elrendelte, hogy e csapat azonnal keljen tra s a Hellespontuson tl rszre kijellt llomst foglalja el. Dolgaik intzsre kt napi haladkot krtek s ezt meg is kaptk. De ez id alatt sszetztek a vrosi hatsggal, mely ellensges fenyegetsek kzt kvetelte, hogy tstnt tvozzanak. A lakossg szidalmakkal s gnyos lrmval bosszantotta ket, s a mikor hajiglni kezdett rjok, ezek a vdtelen tmegre rohantak s sztvertk. Ekkor azutn a nem messze tboroz Fritigernhez csatlakoztak.
    Fritigern egyenesen Drinpoly falai al vonult. De nem lvn vrostromhoz felkszlve s ers vesztesget is szenvedvn, e szavakkal: «Hagyjunk bkt a falaknak!» tovbb vonult, s azutn borzaszt puszttsokat vitt vghez.
    Valens csszr ez esemnyekrl Antiochiban rteslt. Tstnt elre kldte Profuturus s Trajanus nev tbornokait Thraciba s maga is haladktalanul elkszleteket tett, hogy egsz hadseregvel Konstantinpolyba induljon. Felszltotta unokacscst, Gratianust is, hogy siessen segedelmre. A rmai tbornokok csakhamar a Haemus hegyei kz szortottk a gtokat, hol elzrtk ket s megakadlyoztk az lelmi szerek bevitelt. Itt vrtk azokat a segdcsapatokat, melyeket a nyugati csszr Frigerid vezrlete alatt kldend vala. A nyugat-rmai testrparancsnok, Richomer nhny thrk hadosztlylyal mr kzeledett Gallia fell. Megrkezve, tvette az sszes hadsereg vezrlett s a Duna torkolata krl Salices vros mellett, a gtok szekrvra kzelben tbort ttt. Itt azt hitte, hogy a Fritigern gtjai kezdik majd a tmadst; de ezek segtsget vrtak s nem mozdultak ki kincsekkel gazdagon megrakott szekrvrukbl. Vgre mikor mr elegend szmmal voltak, elkszleteket tettek a tmadsra, mely mindkt rszrl tvirrasztott jtszaka utn be is kvetkezett.
    A gtok mindenekeltt a krlfekv magaslatokat akartk birtokukba kerteni, de nem boldogultak. Ekkor r vetettk magukat a rmai balszrnyra s mr-mr sztrobbantottk, mikor a tartalk hirtelen eltermett s visszaszortotta ket. A vres tkzet egsz napon t tartott s este mindkt fl visszavonult, a nlkl, hogy a gyzelem valamelyik lett volna. A rmaiak vesztesge, kisebb szmukhoz viszonytva, tetemesen nagyobb volt, mint a gtok. Vissza kellett vonulniok a marcianopolisi vdmvek mg; de a barbrok sem mertk ht napig elhagyni szekrvrukat. A rmai tbornokok most azt a tervet eszeltk ki, hogy a barbrok sajt nagy tmegkkel sujtjk agyon. Krskrl bekertik s lelmezsket lehetetlenn tve, hen hagyjk veszni ket. Csakhogy a szmt Fritigern eszn nem jrtak tl. Mikor a rmaiak tervt szrevette, felszltotta Alatheus s Saphrax gtjait, hogy jjjenek segtsgre. A keleti gtok ttrtek a Dunn s rgi gyllsgket flretve, elismertk a nyugati gt Fritigernt vezrknek. Erre azutn elznlttk a tengerpart mentt s egsz a Hellespontusig dltak. Majd nagy zskmny kecsegtetsvel rbrtak egyes hunn s aln csapatokat, hogy jjjenek t a Dunn, s ezek gyors lovassga hathatsan egsztette ki a gt gyalogsgot.
    A keleten vgbement esemnyek nem maradtak hats nlkl a nyugati germnokra. Az alamannok mintegy negyvenezren sszellottak s betrtek Galliba. Azonban borzaszt veresget szenvedtek; elesett kirlyuk, Priarius, ki a hbort felidzte s a menekltek szmt mindssze csak tezer emberre becsltk. A csszr az alatt a flttel alatt, hogy sszes ifjaikat besorozza, szabad elmenetelt ad nekik s megbntetve az izgatkat, Laureacum (Lorch) fel nagybtyja segtsgre siet.
    Valens unokacscse nagy diadaltl Drinpoly kzelben, Martis castra (a bulgriai Iskar) melletti tborban rteslt s keser irigysg fogta el a hr hallatra. Vezreinek eddigi sikerei azonban t is minden jval biztattk s cseklybe vette Fritigern igyekezett, ki Drinpoly mellett gyjttte egybe npt. A gtok egyik segdcsapatt tettk a Dlmagyarorszg terletn tanyz taiflok, kik dlva-rabolva kzeledtek a Fritigern tborhoz. Ezeket Frigerid a Margus (Morava) foly mellett megtmadta, Farnob nev vezrket meglte s az egsz npet hatalmba kertette. A meghdoltakat azutn Modena, Reggio s Parma vidkn teleptettk le. A gyalogsg vezre, a Trajanus helybe lp Sebastianus, kit nyugatrl Gratianus kldtt a Valens szolglatba, mg nagyobb sikereket mutathatott fel. Kivlasztott egy 2000 fbl ll csapatot s ezzel meglepvn a gtokat, elszedte minden zskmnyukat s Fritigernt biztosabb hadills keressre knyszertette. A csszrt ezek az eredmnyek mdfelett feltzeltk s most mr gett a vgytl, hogy a gyzelmet kierszakolja. ppen ekkor jtt meg Richomer a Gratianus levelvel, ki megrkezse fell tudstotta nagybtyjt s lelkre kttte, hogy vrja be t. A haditancsban Sebastianus a rgtni tmads mellett, a keleti hadsereget jobban ismer Victor tbornok ellenben a vrakozs mellett emelt szt. A tmadsra buzdtotta a csszrt a hzelgk serege s kicsinyes fltkenysge unokacscsre. Mg gy a birodalom sorsa koczkn forgott, Fritigern egy keresztyn pspkt kldtt kvetsgbe a csszrhoz s rks bkt ajnlott, ha npe megfelel szarvasmarhval s gabonval egytt lakhelyeket kap Thraciban. De egyttal titkos iratot is tnyjtott a kvet, melynek az volt a tartalma, hogy mivel az elkeseredett barbrokat Fritigern nem birja r ily flttel elfogadsra, j lenne, ha a csszr egyttal flelmes haderejvel a gtok tbora fel kzelednk. A ktszn ajnlatot a csszr elutastotta s a tmads elkszleteire kiadta a rendeletet.
    Felvirradt a 378. v augusztus 9-ik napja. A csszr minden rtkes holmit Drinpoly falai kz vitetett; ide vonultak a praefectus s fbb polgri tisztviselk. A podgysz s a hadi munitio is a falak kzelben vert tborban biztossgba helyeztetett.
    Azutn megindultak a hadak s a nyolczadik mrfldknl eljk tnt a szekrvr. A barbrok rmletes csatakiltsai mellett llott fel csatarendbe a sereg. Tikkaszt hsg volt; a rmai katonkat a szomjsg s fradsg majdnem kimertette. S Fritigern kvetsgek kldzgetsvel halogatta az idt; a haditancsban Richomer vllalkozott, hogy trgyalsba bocstkozik a gt fnkkkel. tnak is indlt; de egyszerre az iber Bacurius s Cassio, ijszaikkal s vrteseikkel, oktalan tmadst kezdenek a gtok ellen. Richomert tstnt visszarendelik. E perczben Alatheus s Saphrax knny lovasai mint villmcsaps trnek le a hegyekrl s a csatasorok nem birjk ki a szrny rohamot. Most a gtok az egsz vonalon tmadnak; a rmaiak htrlnak, de azutn sszeverdnek s a balszrny mr a szekrvrnak tart. Azonban a lovassg nem tmogatja s a gyalogsgot a gtok kzreveszik. gy sszeszortjk, hogy felbomlik minden rend; alig tudjk kardjukat kirntani. E kzben rtzatos porfelleg borl a kzdkre; a gtok repl kopji nem ltszanak s nem lehet ellenk vdekezni. Rmt zavar s zsivaj mindentt; a vr patakokban foly, gy hogy a fld iszams lesz s kicsszik a kzdk lba all. Meneklsrl sz sem lehetett; most mr csak arrl volt sz, hogy az letet mennl drgbban adjk oda. A mszrls ks estig tart, a mikor a rmai lovassg megfutamodik s a gtok kezbe juttatja a gyzelmet. A csszr is menekl; Trajanus, a mint megpillantja t, elkiltja, hogy minden veszve van, ha az szemlyt meg nem mentik. Victor, ezt hallva, egy tartalk batv csapattal elretr, de a csszrt mr seholsem tallja. Erre visszavonul, s is, Richomer is csak pen hogy letket megmenthetik. Valenst a sttben, gy hittk legalbb eleinte, nyllvs tallta s holtan bukott le az elesettek kz. Ms trtnetrk szerint a csszrt szolgi egy kzeli kunyhba vittk, hogy sebeit bektzzk; de az ellensg utna ment s rgyujtotta a menedkhelyet. Valens kisretvel egytt ott pusztult el s csak egy ifj meneklt ki a lngokbl, ki azutn e szomor esemnyt elbeszlte. A cannae-i tkzet ta Rmt nem rte hasonl veresg, - gymond Ammianus. A legkitnbb katonk vrzettek el itt; kt ftbornok (Sebastianus s Trajanus), a fistllmester s a fudvarnagy, 35 ftiszt, s a hadseregnek tbb mint harmadrsze lett ldozata a drinpolyi csatnak.
    A gtok mint vrszemet kapott vadak trtek most Drinpolyra, hogy az ott felhalmozott kincseket kzbe kapartsk. Mr 10-n reggel megszllottk a vrost. De a vros falai, gyszintn a kzeli tbor snczai fel voltak szerelve szmszerjakkal, melyek roppant nagy sly kveket hajigltak a gtokra. A katonk, a polgrok s a prok egyformn rsztvettek a vros vdelmben s dlutn hrom rakor, a mikor pen rettenetes zpor keletkezett, a gtok abbahagytk az ostromot s eredmnytelenl elvonultak.
    Msnap reggel a szintn kincsekkel megrakott Perinthust vette czlba Fritigern, de ennek bevtelvel sem boldogult. Krptlsul a krnyket rabolta ki. Elltogatott Konstantinpolyba is, megbmulta kivlrl fnyt s nagysgt, de emberei csak a klvrosokat znlttk el. S mg a barbrok a fvros szpsgeiben gynyrkdtek, az egyik kapun a Valenstl felfogadott saracenok kirohantak s a gtok soraiban nagy ldklst vittek vghez. A gtok erre zskmnyukkal egytt kitakarodtak a fvrosbl s a thraciai hegyek kz vonultak.
    Gratianus csszr mr csak negyvenhrom mrfldnyi tvolsgra volt Drinpolytl, mikor nagybtyjnak szerencstlen vgt meghallotta. Sardicig (a rgi magyar Szeredcz, ma Sophia) jutott s hadserege sokkal gyengbb volt, semhogy bosszllsra gondolhatott volna. Sirmiumba vonult vissza s itt minden gondjt a birodalom jvje foglalkoztatta. Az alig hszves ifj nem rzett magban elegend ert, hogy a hanyatl vilgot fentarthassa. Ltvn a keleti birodalomban dl rettenetes zavarokat, eltklte, hogy a csszrsgot, mint egykor atyja, ktfel osztja. Uralkod-trsul Theodosiust szemelte ki, ki ekkor csendes visszavonultsgban spanyolorszgi birtokain gazdlkodott. A csszr 379. jan. 19-n bemutatta t az sszesereglett katonknak, kik rmrivalgsokkal fogadtk. A Keleten kivl Thracia s Illyricum, gyszintn Dacia s Macedonia is a keleti csszrsg kiegszt rsze ln.
    Theodosius csak hossz vonakods utn fogadta el a bibort. Nem lvn a keleti csszrsgnak hadserege - tnkrement Drinpolynl, - blcs krltekintssel az ers Thessalonikt vlasztotta hadmiveleteinek kiindulsi pontjul. A drinpolyi veszedelem megtorlsra nem is gondolhatott s a blcs csszr, kit a trtnelem Nagy mellknvvel tisztelt meg, inkbb arra trekedett, hogy a barbrok fenhjzst sajt fegyvereikkel tegye csff s alattvalinak remnyt s btorsgt helyes intzkedseivel jra fllelkestse.
    A hatalmas gyzelem, melyet a gtok a kelet-rmai birodalom felett arattak, a helyett, hogy mg nagyobb vllalatokra sarkalta volna ket, az egyenetlensg magvait hintette el kztk. Nemcsak a keleti gtok, hanem a nyugati gtok nagy rsze is, mely Fritigernt nem ismerte el trvnyes fejedelmnek, kln vezetk alatt kln vllalatokba kaptak. Egyes csapatokban kalandoztak s raboltak keresztlkasul a Balkn-flszigeten, egsz a Juli Alpokig. Theodosius rvid id alatt szervezte a hadsereget, a megmaradt csapatokat kiegsztette s egyik parancsnoka, Modares, ki gt fejedelmi vrbl szrmazott s nem sokkal elbb prtolt t a csszriakhoz, fnyes gyzelmet vett a dzsl s mmorba merlt gtokon. Elfoglalta egyik szekrvrukat s kegyetlen mszrls utn, tmrdek zskmnynyal s ngyezer kocsival trt vissza a csszri tborba. Tbbi vezrei is egymsutn diadalmaskodtak a gt csapatokon, melyeket alnok s hunnok segtettek s a 379. november 17-n megtartott gyzelmi nnep jelezte, hogy a Haemustl dlre es terlet meg lett tiszttva a barbroktl.
    A kvetkez vben Theodosius slyos betegsgbe esett. Ezt az alkalmat felhasznltk a barbrok. A nyugati gtok Fritigern, a keletiek Alatheus s Saphrax vezrlete alatt jra tborba szllottak, s mg amazok Thessalit, Epirust s Achjt szguldoztk be, emezek Pannoniban raboltak. A csszr Gratianushoz fordult segtsgrt, ki kt frank tbornokot, Baudt s Arbogastot kldtte ki s ezek segtsgvel Theodosius megtiszttotta a birodalmat a rablktl.
    Ezalatt trtnt, hogy a hunnok kizavartk Athanarichot kaukalandi rejtekbl. A kiztt fejedelem npvel egytt meneklni volt knytelen. tkelt a Dunn s flkereste Fritigern tbort. De a kt fejedelem nem tudott egyms mellett megfrni s viszlykodsuknak az lett a vge, hogy Athanarich Fritigernt elttette lb all. E kzben Theodosius hadvezrei jelesen viseltk magukat: a szerte barangol gt csapatok egymsutn meghdoltak s bkrt esedeztek. Ez esemnyek nem voltak alkalmasak arra, hogy Athanarich mersz terveket tplljon. Ennlfogva tallkozni hajtott a csszrral. Theodosius Konstantinpoly krnykn elje ment s bartsgval tisztelte meg. Mikor a gt kirly megltta a ragyog fvros nagyszer pleteit s pomps kiktjt, egsz nkntelenl gy kiltott fel: «Valban a rmai csszr fldi isten, a bnt kvetne el sajt vre ellen, a ki kezt ellene flemeln». Azonban a megtisztel fogadtatst nem sokkal lte tl Athanarich, s mint mondjk, mrtktelensg kvetkeztben nemsokra meghalt. Theodosius kirlyt megillet pompval temettette el s gyalog jrdalt koporsja eltt. Emlkre szobrot llttatott s katonit a rmai hadseregbe vtette fl.
    E mly blcsessget mutat bnsmd vgkpen lekenyerezte a gtokat. A nyugati gtok nagy rsze nknt meghdolt a csszrnak s pldjukat csakhamar kvettk a tbbi fnkk. A csszr politikja nagyszer diadalt lte. A nyugati gtok Thraciban kaptak lakhelyeket s ezenkvl szksgleteik fedezsre ellttk ket gabonval s szarvasmarhval. Hogy pedig a rmai tisztviselk ne zaklathassk ket, tbb vi admentessgen kvl, kln fldterletet hastottak ki rszkre. Megengedtk nekik, hogy megtarthassk nemzeti szoksaikat s nyelvket. Beleegyezett a csszr abba is, hogy felsbbsgnek elismerse mellett, sajt trvnyeik szerint lhessenek, de a kirlyi czmet eltrlvn, fentartotta magnak, hogy tbornokaikat nevezhesse ki. A birodalmi hadseregbe 40,000 jonczot kellett lltaniok s ezeket szvetsgeseknek neveztk. Ekknt jutott a birodalom a barbrok rzetre s a trzsks rmaiak keblben a katonai hv utols szikrja is vgkpen kialudt. A npnek sehogy sem tetszettek e veszlyes s szgyenletes engedmnyek s hangos panaszok hallatszottak miattuk. A csszr kln vdiratot volt knytelen kibocstani s ebben azzal igyekezett megnyugtatni a npet, hogy az id, a nevels s a keresztynsg meg fogja vltoztatni a barbrokat, s hogy utdaik szrevtlenl fognak beolvadni a rmai np testbe.
    Egybirnt maguk a gtok is kt prtra oszlottak; az egyik prt fenn akarta tartani a bartsgot a rmaiakkal s ennek ln Fravitta llott, ellenben a msik prt az arinus Eriulf krl csoportosult, ki a nemzeti hagyomnyok tisztelje volt s engesztelhetetlen gylletet tpllt a rmaiak ellen. A csszr egy zben mindkettjket meghvta asztalhoz, de a boros kupk mellett ersen sszevesztek, s mikor elhagytk a palott, Fravitta ingerlt llapotban keresztl szrta Eriulfot. Ennek emberei fegyvert ragadtak, s ha a csszri testrk kzbe nem lpnek, Fravitta is letvel fizette volna meg hirtelenkedst.
    E kzben nyugaton is nevezetes esemnyek trtntek. Gratianus ellen fellzadt Maximus, ki hatalmt Theodosiusszal is elismertette. A keleti csszr megelgedett azzal, hogy Itlit meglt jtevje cscsnek, II. Valentinianusnak biztostotta. De midn Maximus ezt is megtmadta, Theodosius ellen fordult s Sziszeknl legyzte.
    Theodosius nemcsak visszahelyezte Valentinianust birodalmba, hanem btyja, Gratianus rszt is visszaadta neki. Azonban Itlia kormnyzst magnak tartotta fenn s a fiatal csszrt Arbogasttal egytt Galliba kldte, a hol ez idtjban megint garzdlkodni kezdettek a germnok. Ugyanis a ripuri frankok hrom fejedelme, Genobaud, Markomer s Sunno betrtek az Als-Rajna mellki tartomnyba s Kln vrost szorongatni kezdtk. Nannenus s Quintinus parancsnokok azonnal ellenk vonultak. De a frankok gazdag zskmnynyal megrakottan visszatrtek s seregk egy rszt htrahagyva, tmentek a Rajnn. Ezeket a rmai vezrek ersen megvertk s e gyzelem arra btortotta Quintinust, hogy a frankokat sajt fszkeikben flkeresse. De vesztre; mert a frankok cselt vetettek neki, becsaltk a sr erdkbe s mrgezett nylaikkal csaknem az egsz sereget megsemmistettk. Ezt a Varushoz hasonl veresget Valentinianusnak nem volt btorsga megbosszlni; bkt kttt a frankokkal s ezek kezeseket adtak neki.
    Azonban Valentinianusnak rossz szelleme volt a frank Arbogast. Nagyravgy ember volt s abban trte a fejt, hogy a nyugati birodalmat izgassa vagy megrontsa. A csszrsgra, taln mert barbr szrmazsa miatt nem valsthatta meg terveit, nem mert htozni. Az sszes hivatalokra sajt teremtmnyeit alkalmazta s Valentinianus egyszerre csak azt ltta, hogy csupa rulkkal van krlvve. A tizennyolcz ves ifj nem tudott magn segteni, s Theodosiushoz folyamodott, hogy mentse ki t knyelmetlen helyzetbl. Arbogast mindinkbb trhetetlen lett re nzve, s mikor mr nem tudott tle msknt szabadulni, alrta tisztsgtl val flmentetst s ezt egy kihallgats alkalmval szemlyesen adta t neki. Arbogast tvette az iratot, de elolvassa utn srtett bszkesgben sszetpte s a csszr lbai el dobta. Ezzel a harcz kitrt a csszr s szolgja kzt. Egy szp napon II. Valentinianust szobjban felakasztva talltk. 392. mjus 15-n Arbogast megfojtatta, s hogy az ngyilkossg ltszatt klthesse, holttestt felakasztatta.
    Arbogast most bizalmas embert, Eugeniust ruhzta fel a biborral. Eugeniust mint kivl sznokot s irodalmi frfit rgebben Richomer ajnlotta neki s Arbogast fudvarmestert csinlt belle. Az j csszr azonnal kvetsget kldtt Theodosiushoz, elismertetst kvetelve. Ez haragra lobbant s elkszleteket tett, hogy a bitorlt megfenytse. De az elkszletek kt vig tartottak s ezalatt Arbogast is minden lehett elkvetett. A harcztr Itlia hatrszln az a terlet ln, a hol a birodalom sorsa mr tbb zben eldlt. A Frigidus (ma Wippach Grzben) foly mellett tkztek ssze, s br eleinte Eugenius volt elnyben, mindazltal - mikor hadai tprtoltak Theodosiushoz - elvesztette a csatt s lete a gyz kezbe kerlt. Theodosius nem vdhette meg t katoni dhtl; ezek a csszr szemelttra fejeztk le s lndzsra szrt fejt a tborban krlhordoztk. Arbogast a hegyek kz meneklt, de mikor a katonk nyomba jutottak, kardjba dlt.
    Azonban a mg csak tvenves Theodosiuson nemsokra a vzibetegsg kezdett mutatkozni. rezte, hogy kzeledik letnek vge s Honorius nev tizves fit Konstantinpolybl Milanba hivatta, hol a nyugati birodalmat re ruhzta. Meghalt 395. janur 15-ikn. Hallt a lakosok mlyen gyszoltk s a vesztesget, mely kidltvel a vilgot rte, mg inkbb reztette az a krlmny, hogy ers kormnyt gyenge fiainak, Arcadiusnak s Honoriusnak uralkodsa kvette.
    Theodosius halla utn Arcadiust s Honoriust gy a Kelet, mint a Nyugat egyhangulag elismerte trvnyes csszrokul. Arcadius mintegy tizennyolcz ves volt, cscse ellenben csak retlen gyermek szmba mehetett. A birodalom hatrvonala Illyricumon vonult t s ennek Noricumbl, Pannonibl s Dalmatibl ll fele a Nyugathoz, kisebbik fele, t. i. Dacia s Macedonia pedig a Kelethez tartozott. Nem is lehetett msknt, a serdletlen kor csszrok alatt egyes miniszterek ragadtk kezkbe a fhatalmat s a birodalom jvje irnt val aggodalom minden jzan polgr szivt kesersggel tlthette el, akr a trn tekintlynek rombadltre, akr a miniszterek hallatlan visszalseire tekintett.
    Mg Theodosius uralkodsa alatt kerlt Konstantinpolyba a galliai szrmazs Rufinus, ki a csszri udvarban fokonknt a fudvarmesteri llsra emelkedett. Csakhamar befurakodott a csszr kegyeibe s a trvnyekben val ismeretei nagy hatskrt biztostottak rszre. Theodosius halla utn, Arcadius nevben, mint praefectus praetorio kormnyozta a keleti birodalmat. A nagyravgys s kapzsisg uralkodott sszes rzelmei fltt, minlfogva nem csoda, ha a keleti tartomnyokat minden kpzelhet eszkzzel zsarolta s fosztogatta. Titkos terve az volt, hogy egyetlen lenyt elvteti Arcadiusszal; de mg keleten zsarnokoskodott, egy Eutropius nev herlt s fkamars rbirta a csszrt, hogy vegye felesgl Eudoxit, Baudo frank tbornok lenyt. Mikor Rufinus visszarkezett, a hzassg mr el volt hatrozva s Eudoxia csszrn lett. A mlyen srtett Rufinus tovbb is megmaradt ugyan a hatalom ln, de az a gyan ersdtt meg ellene, hogy a csszr szemlye ellen sszeskvst forral s a hunnok s gtok seglyvel a trnra vgyik. Mindenekeltt a ravasz Eutropiust akarta megbuktatni, midn egy sokkal hatalmasabb versenytrssal, Stilichval gylt meg a baja.
    Stilicho ereiben vandal vr csrgedezett, de atyja, ki lovassgi tiszt volt Valens csszr seregben, mr egszen rmainak vallotta magt. Magas termete, kitn esze s btorsga egy hs tekintlyt biztostotta szmra. Theodosius kvetl kldtte t a perzsa kirlyhoz, s midn e knyes kldetsben hven eljrt, a csszr azzal jutalmazta meg szolglatait, hogy hozzadta cscsnek, Honoriusnak lenyt, a szp Serent s kinevezte a nyugati hadseregben ftbornokk. Nagylelk volt katonival szemben s gazdagon jutalmazta ket. Theodosius hallos gyn az gondjaira bzta gyermekeit s a birodalmat. De az alval Rufinus hallosan gyllte s meg nem bocsthatta neki, hogy a csszri hzhoz vrsgi ktelk fzte. Mikor Theodosius behnyta szemt, Rufinus kvetelte, hogy az elhalt csszr hagyatka s maga a hadsereg is osztassk kt rszre. Stilicho azt zente neki, hogy a keleti csapatokat szemlyesen fogja visszavezetni, rgyl a gtok zavargst hozvn fel, hogy titkos tervt valahogy el ne rulja. Rufinus remegve hallotta kzeledsnek hrt s kieszkzlt Arcadiustl egy rendeletet, mely Stilicht, ki mr Thessalonika al rt, utastotta, hogy vljk el a hadseregtl, minthogy a hadak ln val megjelenst az udvar ellensges fllpsnek fogja tekinteni. Stilicho kszsggel engedelmeskedett s a keleti csapatokat Gaina gt tbornok parancsnoksgra bzta. De a katonasg el volt hatrozva, hogy a gyllt Rufinus uralmnak vget vet s ez elhatrozsra az sszes katonk titoktartst fogadtak, gy hogy a konstantinpolyi kapukig e tervket magukba rejtettk. A csszr s Rufinus a katonasg el vonult, hogy dvzljk a hadsereget, mint a csszri hatalom legfbb vdjt. Alig rt azonban Rufinus a csapatok kzelbe, a katonk krlfogtk s Gaina intsre elugrott egy harczos, ki t a csszr szeme lttra keresztl dfte. A np, mely mg az imnt reszketett szempillantstl, sztmarczangolta tetemt; levgtk jobb kezt s lndzsra szrva, gy hordoztk meg a fvros utczin. Felesge s lenya csak gy kerlhettk el a np dht, hogy egy templomba zrkztak be s ksbb Jeruzslembe szmzettek.
    Stilicho ezutn az afrikai forradalmat verte le s a zsarnok Gildo, ki az afrikai tartomnyokat tizenkt v ta szipolyozta, fogsgba jutva, gazsgairt letvel lakolt. A gyzelem rmre 398-ban a tizenngy ves Honorius eljegyezte Stilicho lenyt, Mrit s ekknt a gyztes hadvezr befolysa mg inkbb megnvekedett.
    Alig hogy a Theodosius dics uralkodsa vget rt s a nagy csszr kezbl a sujtol fegyvert a vgzet kiragadta, mr az sszes gtok megint talpra llottak s 395 teln thatoltak a Duna jegn. Elznlttk az egsz Balkn-flszigetet s rendetlen csapataik Dalmatia partvidktl Konstantinpoly kapujig szguldoztak. Ekkor vakmer s vitz vezrk tmadt Alarich szemlyben, ki sszegyjtvn a sztszrt gtokat, elhatrozta, hogy a birodalomnak azon rszben gyjt dicssget s zskmnyt, a hol ellensg fegyverei mg nem puszttottak.
    Alarich a Duna torkolatai krl, Peuke szigetn szletett s kis kora ta vivel egytt barangolt a rmai tartomnyokban. A baltok hres nemzetsgbl val volt, s mikor megemberesedett, a nyugati gtok megvlasztottk kirlyuknak. Azonban legfbb vgya az volt, hogy rmai tbornok lehessen s ez a vgya teljeslt, mikor Rufinus halla utn Eutropius kinevezte Epirus s krnyke parancsnoknak. Itt egsz tervszeren elkszleteket tett; a fegyverkovcsokat a maga czljaira foglalkoztatta s kincseket gyjttt, hogy majdan szembe szllhasson Rmval.
    lre llva a sztszrt gtoknak, Grgorszgba vezette ket. Minden ellenlls nlkl jrta be Macedonia s Thessalia treit s levonult a hres thermopylaei szoroson, hol megnyiltak eltte Phocis s Boeotia vrosai. A barbrok iszony puszttst vittek vghez a tartomnyban; a frfiakat legyilkoltk, a szp nket kivlasztottk s magukkal vittk, tmrdek zskmnyt s barmot kertve hatalmukba. Alarich a megerstett Thebae mellzsvel egyenesen Athn al vonult, mely kegyelemre megadta magt. De a gt kirly kincsszomja nem kmlte a nagymult fvrost s kegyetlenl kifosztotta. Meghdoltak Korinthus, Argos s Sprta vrosok is s a lakossg mind rabszolgasgra jutott. A szobrokon s dszednyeken megosztoztak a vad barbrok, kik az egsz flszigetet lngba, vrbe bortottk. Vgre Stilicho sem nzhette mr a borzaszt ltvnyt; hajhadval Korinthus romjai kzelben kttt ki s htba fogta Alarichot. Ez npvel az Arkadia s Elis hatrszln lev Pholae hegysgbe huzdott, miutn hadai egymsutn veresget szenvedtek. Itt Stilicho a gtokat azonnal bekertette s a Peneus foly vizt kln csatornn levezette, hogy a barbrok sem enni, sem inni valhoz ne jussanak. Azutn ers snczokat hnyatott krskrl s egszen biztosra vette, hogy a gtok vagy megadjk magukat, vagy ott vesznek. De mg Stilicho mulatsgokban keresett szrakozst s katoni a tartomnyban elszledtek, Alarich egrtra tallt s elmeneklt. Azutn nagy hirtelen bkt kttt a konstantinpolyi udvarral, Stilicho pedig kivonult a keleti csszr birodalmbl.
    A csszr mg azt is megtette, hogy Alarichot kinevezte Illyricum fparancsnokv. A vakmer gt kirly elbizakodottsga most mr nem ismert hatrt. Kalandos lelkt Itlia gazdagsga izgatta s elhatrozta, hogy addig nem nyugszik, mg Rmt hatalmba nem kerti. A 401. vben sszegyjtvn npt, tkelt az Alpok szorosain, sztszrva a Timartus folynl egy rmai sereget, mely t fel akarta tartztatni. A mint Milano fel kzeledett, Honoriust nagy flelem szllotta meg s tancsosai ajnlatra elhatrozta, hogy Galliba menekl, Stilicho pedig minden ksedelem nlkl rendeletet adott ki a nyugati birodalom sszes hadainak, hogy gyorsan vonuljanak Itlia fldjre. De ezalatt Alarich mr Milano klvrosai alatt llott s a gtok az Arles fel menekl csszrt pen tban leptk meg. Honoriusnak alig maradt annyi ideje, hogy a piemonti Asti vrosba, mely jl meg volt erstve, vonja meg magt. A gt kirly azonnal bekertette a vrost s mr a megads fltteleit szabta meg, midn Stilicho hadainak ln megrkezett. tsztatott az Adda folyn s a gt tboron keresztl trve, Asti falai kzt termett. Kzben a tbbi csapatok is megrkeztek s a gtokat minden oldalrl bekertettk. pen husvt nnepe volt (403 mrcz. 29-n), melyet a keresztyn gtok hitkhz hven megnnepelni kszltek. Stilicho ezt az idpontot vlasztotta a tmadsra s alig helyezkedett el tborval Alarich Pollentia mellett, a csszri lovassg gyors rohama megkezdette az tkzetet. A gtok sorai megrendltek egy pillanatra, de csakhamar jra sszeszedtk magukat. A csszriak jobb szrnyn a legodaadbb hsggel harczolt lovassga ln az alnok fejedelme, de mindjrt az tkzet kezdetn elesett. Erre csapata meghtrl s a gtok vad ujjongsban trve ki, visszanyomjk az egsz lovassgot. Ez elhatroz pillanatban vezeti Stilicho harczba a legikat s irtzatos tusban legyzi a gtokat. Tmrdek zskmnyt talltak a katonk a gtok tborban s ezer meg ezer hadi foglyot szabadtottak meg a rabsgbl.
    A bszke Alarichot megtrte a nagy vesztesg s Stilichtl bkt krt. Ezt meg is kapta az alatt a flttel alatt, ha Itlit mennl rvidebb id alatt elhagyja s npvel Pannoniba, innen meg Epirusba vonul. Alarich sznleg megigrte e flttel teljestst, de csak azt vrta, hogy serege j csapatokkal ersdjk. A mint elg ersnek rezte magt, jra flkerekedett Pannonibl s Verona alatt termett, melyet meglepetssel akart bevenni. De Stilicho mindentt nyomban volt, s mikor nem is lmodta, egyszerre csak krlkertve ltta magt. Ez a nem messze Verontl es hegyszorosok kzt trtnt s a csszri sereg idhaladk nlkl rvetette magt a gtokra, kik megint borzaszt veresget szenvedtek s Alarich is csak lova gyorsasgnak ksznhette, hogy lett megmentette. A gt kirly azutn alig tudta sszeszedni seregnek romjait, melyekkel a hegyek kz vonult. Itt hsg, ragly s csapatainak elprtolsa annyira megapasztotta embereinek szmt, hogy a mindig nyomban lev Stilicho ell utvgre is megszkni volt knytelen.
    Rma lakosait Alarich kzeledsnek hre olyan rmletbe ejtette, hogy nyakra-fre igyekeztek a fvros falait j karba helyezni. De a mikor a gtok elvonultak, a tancs meghvta Honoriust, hogy nnepelje meg a gyzelmet s hatodik consulsgnak forduljt. Honorius elfogadta a meghivst s a milviusi hdon tmrdek npsokasg jelenltben vonult be a vrosba. A gyzelemnnep emlkre diadalivet emeltetett, mely bszkn hirdette, hogy a csszr a gtokat «rk idkre» leigzta. Ht hnapot tlttt Rmban s rszt vett a tiszteletre rendezett jtkokban. Egyszersmind egyik trvnyvel eltiltotta, hogy az amphitheatrumokban gladiatorok szerepeljenek s vadak ltal val szttpetskkel a npnek gynyrsget szerezzenek.
    Honorius ezutn, hogy Milanban hasonl veszedelemnek tbb ne legyen kitve, mint az Alarich tmadsa alkalmval, ttette szkhelyt Ravennba, melyet mrfldekre terjed mocsarak vettek krl s tgas kikt tartott lland sszekttetsben a tengerrel. Ettl fogva a nyugati birodalomnak s Itlinak Ravenna lett a fvrosa.
    Mg ekknt a csszr nyugalmas otthont biztostott magnak Ravenna falai kzt, mint stt felh trt be a birodalomba a germnoknak egy jabb radata. Radagais, taln az Alarich vakmersgn felbuzdulva, taln a hunnok elnyomulsa kvetkeztben, sszegyjtvn a kborl vandalok, svbek s burgundok ezreit, lkre llott s irtzatos robajjal kzeledett Itlia fel. Maghoz fogadta a lovas alnokat s elcsapatt 12,000 nemes szrmazs gt kalandor alkotta. Az ezeket kvet hatalmas tmeg az asszonyokkal, gyermekekkel s rabszolgkkal egytt ngyszzezer fre rugott. Stilicho, minthogy a rettent ramlatot a Dunnl fel nem lehetett volna tartztatni, miutn a hatrvrak romlsnak indultak, minden erejt Itlira fordtotta. sszegyjttte a szerteszt lev csapatokat, ujonczozst rendelt el az egsz birodalomban s a rabszolgkat is besoroztatta. E nagy ermegfesztssel is mindssze csak 30–40,000 embert tudott killtani. Szerencsre seregt kiegsztettk a hozz h alnok, hunnok s gtok csapatai, kiket rdek s gyllet tzelt Radagais ellen. A germn radat, melyet e kalandor fnk vezetett, ellenlls nlkl vonult t az Alpokon s az Apennineken, elhagyva bal fell az j csszri szkhelyet, jobb fell meg Stilicho tbort, mely Ticinum (Pavia) mellett gylekezett. Stilicho halasztotta az tkzetet, mg minden erejt ssze nem gyjti. A barbrok Itlia minden vrost kiraboltk s elpuszttottk. A ksbb nagy jelentsgre emelkedett Florenczet is megszllottk, gy hogy Rma lakossgt mr a ktsgbeess krnykezte.
    Mr-mr elesett Florencz s polgrainak a vros megadsn jrt az esze, midn a fiesolei hegyeken megpillantottk Stilicho csapatait. Radagais elvonult a falak all s vdelemre kszlt. Stilicho aprbb csatk utn elhatrozta, hogy a barbr tmeget azzal a hadi tervvel semmisti meg, melyet mr ktszer sikerrel alkalmazott a gtok ellen: bekertteti s kihezteti. Ez sikerlt is neki, s a bezrt tmeget lassanknt az hsg kezdte tizedelni. Tbbszr megkisrlette Radagais a kitrst, de a rmaiak mindannyiszor roppant veresggel visszaszortottk. Vgre is kegyelemrt kellett folyamodnia. Fogsgba esett s ksbb fiaival egytt megletett. A kiheztetett germnok egytl-egyig a rmaiak hatalmba kerltek s rabszolgkul adattak el. A 12,000 gt katont Stilicho rmai zsoldba fogadta. Mintegy szzezer svb, vandal, aln s burgund visszamaradt az Apenninek s az Alpok valamint az Alpok s a Duna kzt s ezek hajtottk vgre Gallia ellen azt a hadjratot, melyet mr Alarich tervezett.
    Stilicho most mr msodszor rdemelte ki Italia megszabadtjnak dicssges czmt.
    A felszabadult vandalok s alnok a Rajna vidkre vetettk magukat. De a birodalomhoz h alamannok s frankok nem csatlakoztak hozzjok. St a frankok oly ervel tmadtak rjuk, hogy 20,000 vandal maradt a csatatren Godegisil kirlyukkal egytt. S ha az alnok lovassga, ln Respendial kirlylyal, segtsgkre nem siet, az egsz nemzet ott veszett volna. A vres katastropha azonban oly borzalmas hatssal volt e pusztai np egy rszre, hogy Goar fnk vezetse alatt tprtoltak a rmaiakhoz.
    De ez csak eljtka volt annak a rettent puszttsnak, melyet a szvetsges germnok Galliban nemsokra vghezvittek. Midn a Rajna befagyott, a vandalok, svbek, alnok s burgundok tbb ponton tkeltek a folyamon, azzal a hatrozott czllal, hogy j hazt teremtenek itt maguknak. Gallit ettlfogva a birodalom elveszettnek tekinthette. Nem lvn a tartomnyban elegend helyrsg s a j mdhoz szokott lakossg sem rtvn a fegyverforgatshoz, a barbrokra nzve jtk volt a hdts.
    Gallit mg ennyire sohasem ltogatta meg a pusztuls rme; vrzn bortott mindent a Rajntl az czenig, az Alpoktl a Pyrenaeekig. s Stilicho Gallit sorsra hagyta, csakhogy Itlit megmenthesse. A tzbe-vrbe fojtott tartomny sehonnan sem szmthatott segtsgre.
    De mgis feltnt a szabadt. A ravennai udvar kznyssge, Gallia jajkiltsa s az elhagyatottsg rzete a zendl termszet brit hadsereget lzadsra sarkalta. Valami Marcus nev katont csszrnak kiltottak ki, de ezt csakhamar megltk s Gratianust tettk helybe, kivel ngy hnap mulva szintn gy bntak el. Ekkor megujult a katonk lelkben a Nagy Constantinus emlkezete. A kzemberek kzt talltak egy Constantinus nevt s ezt, a nlkl, hogy meggyzdtek volna, vajon alkalmas-e az uralkodsra, feldsztettk a biborral. Mindazltal Constantinus nem volt pen tehetsgtelen ember s els pillanatra szrevette, hogy ha a hatalom birtokban meg akar maradni, katonit foglalkoztatnia kell. Galliba vezette teht a sereget s a lakossg nem mint lzadt, hanem mint szabadtt dvzlte. Els dolga volt, hogy az erdtett helyeken s castellumokban lev hadert is maga kr gyjtse s tbornokaiul kinevezte Justinianust s a frank Nebisgastot. Az ellensg fnkeivel szerzdseket iparkodott ktni, melyeket azok p oly knnyen elfogadtak, mint megszegtek. tengedett szmukra bizonyos terleteket, s mikor ezzel nem elgedtek meg, megfenytette ket. De mr ekkor Sarus, a gt szrmazs tbornok rendeletet kapott, hogy a lzadt verje le s fejt hozza Honorius lba el. Ez elszr Justinianusszal bnt el s egy tkzetben meg is lte t, majd Nebisgastot tette el lb all s egyenesen az ers Valentia (Valence) ellen fordult, a hol Constantinus megvonta magt. De Constantinus nem ijedt meg; a frank Edobichra s a brit Gerontiusra bzvn a vezrletet, ezek addig sernykedtek, mg Sarust kiszortottk Gallibl. Ekkor arra gondolt, hogy Spanyolorszgot is hatalmba kerti. Csakhogy a pyrenaei hegyek kzt heves ellenllsra tallt. Honorius ngy unokacscse, nvszerint Didymus, Verenianus, Theodosius s Logadius, kik mg a nagy Theodosius kegybl terjedelmes birtokokat s elkel tisztsgeket kaptak, sszegyjtttk alattvalikat s rabszolgikat s elllottk a hegyszorosokat. Egy ideig sikerrel kzdttek; de a mikor Constantinus a fparancsnoksgot Constans fira ruhzta, ki elbb szerzetes volt, s a honorinok ezredeit - gy neveztek Honorius tiszteletre nmely barbr csapatokat, melyek katonai fegyelem alatt voltak - r bzta, ennek sikerlt magt keresztlvgnia. Didymus s Verenianus hsgkrt letkkel fizettek. A tartomny most a honorinok rizetre bzatott s ezek siettek rablsvgyukat kielgteni. Nem trdtek a szorosok rizetvel, s a barbrok 409. szn Spanyolorszgba trtek s a tartomnyt elrasztottk.
    A lngesz Stilicho az ellensgben is tisztelni tudta a szellem kivlsgt. Alarichot a sors tbb zben megtrte, de mindenkor fellemelkedett a szerencstlensgen. Stilicho becslse csakhamar bartsgg vlt. gy ltszik, az is megfordult elmjben, hogy ha egyetrtsre juthat vele, hatalmas tmasztkot biztost benne a nyugati birodalomnak. De mint bartot jobban tvol tarthatta Alarichot Itlitl is, mire Stilicho igen nagy slyt helyezett, pen ez a czl vezette, midn Honoriust rvette, hogy adjon megbzst Alarichnak a keleti birodalom megtmadsra, melynek miniszterei mindent elkvettek a nyugati csszrsg megrontsra. Alarich megkapta a fparancsnoki czmet s 407-ben teljesen kszen llott az indulsra. Azonban Honorius meggondolta a dolgot s elrendelte, hogy Alarich szerelje le a sereget. Erre Alarich krtrtst kvetelt s mikor ltta, hogy a trgyalsok nem vezetnek eredmnyre, kardjra ttt s csakhamar Aemonban (Laibach), Itlia szln termett, a honnan fenyegetdz levelet s kveteket kldtt Stilichhoz.
    E kzben Stilicho neje, az okos Serena, mikor Honorius els felesge, Mria - mint beszltk, szzi tisztasgban - meghalt, ki tudta vinni, hogy az zvegygy lett csszr a msodik lnyt, Thermantit vegye felesgl. 408 mjus elejn meghalt Arcadius s utdja nyolczves fia, II. Theodosius lett.
    Stilicho Alarich levelvel azonnal Rmba utazott, sszehtta a tancsot s elje terjesztette a gt kirly kvetelst. Theodosius fiai komoly pillanatokban jnak lttk a tancs nevvel takardzni s Stilicho tulajdonkp Honorius nevben jrt el. A csszri palotban megjelent tancsosok hevesen elleneztk a dicstelen bkt s mintegy ngyszzados lombl flbredve, erlyesen hangoztattk, hogy a barbr szemtelen kvetelst karddal kell visszautastani. Stilicho minden tekintlyt latba vetette, meggyzend ket, hogy az Alarich kvetelse jogos, miutn a csszr rendeletre llott el a hbortl. Fel is olvasta a csszr rendelett s az elbb nagy zajjal ellenkez tancsot rbirta, hogy Alarich bartsgnak kiengesztelse vgett segly czmn a birodalom utalvnyozzon ki ngyezer font aranyat (mintegy ngy milli koront). A tancsosok nagy rsze inkbb flelembl, mint meggyzdsbl szavazott Stilicho indtvnyra s az elkel szlets Lampadius elkeseredetten kiltotta: «Ez nem bkekts, hanem szolgai meghunyszkods.» Ellene szavazott az indtvnynak, de az sszejvetel utn, flvn a kvetkezmnyektl, a legkzelebbi keresztyn templomba meneklt.
    Azonban Stilicho buksa kszbn volt.
    Mindenkit elkesertett a barbrok irnt tanstott rszrehajl vonzalma s a katonasg is, meg a np is hangosan adott kifejezst bizalmatlansgnak. A legnagyobb baj az volt, hogy a csszr feletti befolyst is elvesztette s Honorius egszen a ravasz Olympius krmei kz kerlt. Ez az ember, ki a pontusi grg vrosok valamelyikbl kerlt a csszri udvarba, a Stilicho kegynek ksznhette elmenetelt. Nem volt nehz az gyefogyott csszrral megrtetnie, hogy neki a kormnyzatban semmi szerepe s tekintlye sincs, s hogy Stilicho csak azon mesterkedik, hogy finak, Eucheriusnak biztostsa a csszri trnt. Azutn rbeszlte a csszrt, hogy nllan lpjen fl s rvnyestse sajt akaratt. Kzbejtt Arcadius halla. Honorius Bolognba utazott s ide rendelte Stilicht is. A katonk kzt lzads ttt ki s a csszrt ez annyira felingerelte, hogy parancsot adott ki a bnsk megtizedelsre. Stilicho azonban kegyelmet eszkzlt ki szmukra s Honorius tovbb folytatta tjt Ticinumba, hol az sszegylt hadsereg rmrivalgsokkal fogadta. Erre az alkalomra halasztotta Olympius tervnek kivitelt. A katonk kzl sokat megvesztegetett s a negyedik nap reggeln, miutn Honorius szemlt tartott, beszdet kezdett intzni hozzjuk. Ez volt a jelads. Rettenetes lrma keletkezett; a flbrelt katonk rrohantak a tisztekre s sorba lemszroltk a Stilicho bartait. Leszrtk a galliai s itliai praefectus praetoriokat, kt tbornokot, a tisztviselk fbbjeit, a quaestort s a testrparancsnokot. Mondjk, hogy maga Honorius is ledobvn bborkpenyt, a gyilkol katonk kz elegyedett s alig birta dhket megfkezni. Mikor azutn vge lett a borzalmas cselekedetnek, Honorius elkrhoztatta a legyilkoltak emlkt s az orvokat kegyelmbe fogadta s rtatlanoknak nyilvntotta. Stilicho a krltte volt barbrokkal s szvetsgesekkel Bolognba meneklt s itt haditancsot tartott. Hvei bosszt lihegtek s rgtni tmadst srgettek. De az jtszakt a gt Sarus, ki szintn az sszeeskvk kz tartozott, nem akarta elszalasztani; embereivel titkon a Stilicho stra el hzdott, lekaszabolta a hunn testrket, kik a stor krl rkdtek s rtrt a szerencstlen regre, ki hallos csapsai ell csak nagy nehezen meneklhetett. Ravennba sietett; de vesztre. Olympiusnak azonnal hrl vittk, hogy versenytrsa a templomban rejtztt el. Egyik embert, Herculianust, egy csapat katonval a templom bejrathoz kldte. Ez a pspknek eskvel fogadta, hogy a csszr csak a Stilicho szemlyt akarja biztostani; erre Stilicho kifel tartott a templombl. De a mint a kszbt tlpte, Herculianus elvette a kivgeztetsi parancsot s felmutatta neki. A jelenlev germn katonk s szolgk meg akartk menteni; de Stilicho elszntan hajtotta nyakt a Herculianus pallosa al. Ez volt a vge az utols nagy rmai vezrnek 408. augusztus 22-n.
    Csaldjt sem kmlte a gyilkos erszak. Fia, Eucherius, Rmba meneklt, de elfogtk s fejt vettk. Thermantit, ki p gy, mint nnje Mria, szzen maradt a csszri gyban, Honorius elzte magtl. Mg a Stilicho bartainak sem hagyott nyugtot a gonosz Olympius; kegyetlenl ldztette s hallra knoztatta ket. A gyllet az sszes barbrsgra r irnyozta fulnkjt s a vrosokban l idegen katonai csaldok tagjait irgalmatlanul raboltk s gyilkoltk. Ennek az lett a vszes kvetkezse, hogy mintegy 30,000 ember bosszt lihegve Alarich tborba meneklt.
    Alarich Itlia hatrn lev tborban figyelte az esemnyeket. Az elgletlenek unszolshoz hozzjrult az szemlyes srelme is, minthogy a szmra kiltsba helyezett 4000 font aranyat srgetsei ellenre sem tudta megkapni. Irt a csszri udvarnak, hogy a mint ezt az sszeget megkapja, azonnal visszavonul. De a ravennai udvar Alarich mrskelt kvetelst gyengesgnek s flelemnek magyarzta s r sem hedertett srgetseire. Alarich teht egsz tborval flkerekedett; tkelt az Alpokon s a Po vizn, s nem trdve az tjba esett vrosokkal, egyenesen Rmnak tartott. Rma al a 408. v vge fel rkezett s tstnt krlzrta a vrost.
    A birodalom fvrosa Hannibal ideje vagyis hatszz esztend ta sznt sem ltta ellensgnek. De mennyire ms Rma volt ez a mostani, mint a Hannibal korabeli! A mikor szzezer btor rmai nzett farkasszemet az ellensggel, miutn mr tvenezer ott hevert a csatatren. Most a polgrok el voltak puhulva s a katonai dicssg egyltaln nem dagasztotta keblket. A kznp elszegnyedett s az uzsora terhe alatt nygtt; fldjeit szrevtlenl a nemesek vsroltk ssze s azokon a rengeteg pnzsszegeken lskdtt, melyeket neki az llami tisztsgek, a katonai parancsnoksgok s a tartomnyi kormnyzsgok utn kapkod furak tele markkal szrtak szavazatnak megnyersert. Az llami magtrak ellttk kenyrrel s Lucania makkos erdeiben hatalmas sertscsordkat tartottak a csszrok, hogy a szegnysget szalonnval ellthassk; III. Valentinianus negyedfl milli fontot osztatott ki a np kzt. Az rk vros sszes lakossga ez idtjt krlbell msfl milli fre mehetett.
    Midn a gtok tbora a falak alatt megjelent, gy a nemessget, mint a npet mrhetetlen dh szllotta meg, hogy egy nyomorult barbr a vilg fvrosa ellen vakmer kezt flemelni btorkodik. Csakhamar az a felfogs vert gykeret, hogy Alarich tulajdonkp a Stilicho hallt akarja megbosszulni s Stilicho zvegye, Serena, sszejtszik vele. A rmai tancs hatrozatra a szegny rtatlan asszonyt kivgeztk. De ezzel nem segtettek a vros bajn. Az elesghiny naprl-napra nvekedett s vgl borzaszt hinsg ttt ki. A napi szksgletet hrom font kenyrrl elbb egy fl, majd egy harmad fontra szlltottk le s utoljra mr semmit sem adtak. A legundokabb dolgokkal kezdtek az emberek tpllkozni s ekkor kittt a dghall. Nem maradt ms htra, mint Alarichot megkrlelni. Kveteket kldtek teht hozz, hogy mltnyos flttelek mellett hagyjon fel a megszllssal; de kijelentettk azt is, hogy ha az Alarich az ajnlatot visszautastja, a jl flfegyverzett s begyakorolt np kszen ll az let-hall harczra. «Mennl srbb a f, annl jobban fogja a kasza», - szlt a gt kirly mosolyogva s flttell szabta, hogy minden aranyat s ezstt, minden barbr szrmazs rabszolgt s minden ingsgot adjanak ki neki. Ez tbb volt a soknl. Megkisrlette a tancs a pogny istenek prtfogshoz folyamodni, de hiba. Ujra krsre fogtk a dolgot s Alarich most mr engedkenyebb lett. Kinyilatkoztatta, hogy rgtn elvonul, ha 5000 font aranyat, 30,000 font ezstt, 3000 font borsot, 4000 darab selyemruht s 3000 darab szattynbrt kap. A tancs beleegyezett s rszint erszakkal vette el a gazdagoktl, rszint a templomok kincstraibl szedte ssze, szmos szobrot is sszeolvasztva, a tmrdek kincset. A mint Alarich vgyt kielgtettk, seregt Toscanba vezette. Itt mintegy 40,000 megszktt barbr rabszolga sereglett zszli al.
    Alarich most mr a csszrral is bkt akart. Pnzen kvl nemes szlets kezeseket kvetelt, de ennek fejben szvetsget ajnlott Rma sszes ellensgei ellen. Honorius szvesen belement a trgyalsba, de a kezesekrl hallani sem akart. Nem mentek semmire a rmai senatus kvetei sem, minthogy Olympius mg mindig a Stilicho hveinek ldzsvel volt elfoglalva. A csszr Ravennbl hatezer dalmatt kldtt t Rma vdelmre, de ezek a gtok kezbe kerltek s lekaszaboltattak. Valens nev parancsnokukkal egytt csak mintegy szzan menthettk meg letket. Alarich ekkor elrendelte, hogy Rmbl senkinek tvoznia nem szabad; mire a tancs, gt fedezet mellett, Innocentius pspkt kldtte a csszrhoz a bke srgetse vgett.
    Ekkzben trtnt, hogy a gt kirly felesgnek testvre, Athaulf, segtsget hozott a Duna vidkrl s ekknt Atarich tbora szzezer fre emelkedett.
    Ez esemnyek a ravennai udvart ujra lzba hoztk. A herlteknek sikerl Olympiust megbuktatni s helybe Joviust, a praefectus praetoriot emelni. Olympius Dalmatiba szktt, de ksbb megint hatalomra jutott s jra megbukott; fleit lemetltk s t magt agyonkorbcsoltk. A Dunavonal vdelmt az udvar a btor s kpzett germn Generidre bzta.
    Alarich megersdve, az ostiai kiktt foglalta el, hol az Afrikbl szlltott gabonakszlet volt sszehalmozva. Azutn felszltotta Rmt, hogy kegyelemre adja meg magt, mert ellenkez esetben leromboltatja a magtrakat. Egyttal kvetelte, hogy a tancs tegye le Honoriust s vlasszon helybe j csszrt. Alarich a vros praefectust, Attalust ajnlotta s a np lrmjtl s az hnsg rmkptl megflemltett tancs kszsggel fejet hajtott. Attalus azonnal kinevezte a gt kirlyt a nyugati hadak fparancsnoknak (magister militum), sgora, Athaulf pedig a lovas testrsg kapitnya lett. Attalus elfoglalvn Augustus s Trajanus palotjt, Rma, st Itlia legnagyobb rsze meghajolt eltte. Alarich egy hatalmas sereg ln Ravenna kzelbe vitte az j csszrt s itt fogadta Attalus a fnyes kldttsget, melyet Honorius kldtt, s melynek tagjai voltak Jovius preafectus praetorio, Valens ftbornok, Potamius quaestor s Julianus csszri cancellr. Ezek urok nevben trvnyesnek ismertk el Attalus megvlasztst s azt az ajnlatot tettk neki, hogy Itlia s a Nyugat osztassk ktfel. De Attalus dlyfsen elutastotta ezt az ajnlatot s nagy leereszkedssel csak annyit volt hajland megigrni, hogy arra az esetre, ha Honorius lemond, megengedi neki, hogy letnek htralev rszt valamely tvoli szigeten elvonultsgban tlthesse. A megrmlt Honorius helyzett az is slyosbtotta, hogy Jovius s Valens tprtoltak Attalushoz. Mr azon a ponton llott, hogy hajra szll s menekl. Ekkor rkezett a keletrl Ravennba egsz vratlanul ngyezer veteranus, kik a vros vdelmt tvettk s Honorius lelkbe j remnysget oltottak. Nemsokra annak is hre jtt, hogy Heraclianus, a Stilicho gyilkosa, ki Afrika kormnyzatt kapta jutalmul, leverte az Attalustl oda kldtt sereget. A nagyhang Attalus dicssge foszladozban volt. Jovius is feltzelte ellene Alarichot s ezt ltva, hogy benne sem vezet szellem, sem engedelmesked hajlandsg nincs, Rimini mellett megszmllhatatlan sokasg jelenltben leszaggatta rla a koront s bbort. Ezeket azutn bartsga jell tkldtte Honoriusnak. Attalusnak s fiainak pedig megengedte, hogy tborban maradhassanak.
    A bke befejezsnek most mr mi sem llott tjban. Alarich Ravennhoz kzeledett; de a csszri udvar a dolgok szerencss fordulatra jra a halogatshoz folyamodott. Nvelte Alarich bosszsgt, hogy egyik hallos ellensgt, Sarust, Honorius palotai szolglatra alkalmazta. Minden tekintetet flretve, a srtett gt kirly megint Rma ellen fordult s csakhamar, immr harmadzben, a vros alatt termett. ruls kvetkeztben az egyik kapu jflkor megnylt s 410 aug. 24-n a gtok krt- s dobsz mellett benyomultak a vrosba. Alarich szabad rablst engedett katoninak; de egyszersmind megparancsolta, hogy kimljk az ellenszeglst nem tanst polgrok lett s ne nyuljanak hozz az apostolok templomaihoz. A vrengzs hatrt nem ismert, az utczk tele voltak holttestekkel. A legszebb mtrgyak, szobrok megsemmisltek s a palotk is sokat szenvedtek. Sallustius remek palotjnak romjai mg egy szzad mulva is tani voltak a gtok rettenetes puszttsnak. A polgrok kzl szmosan menekltek a szigetekre s Afrikba; a kik pedig lve a barbrok kezei kz jutottak, azokat eladtk rabszolgknak.
    Hat napig tartott a dls s mszrls, a mikor azutn Alarich sszeszedte seregt, s Campanin s Lucanin t megindult Reggiba, hogy onnan Sicilia s Afrika meghdtsra elkszleteket tegyen. A messinai szorosban mr hajkra szllottak katoni, midn mg a 410. vben Alarich hirtelen halllal, frfikora virgjban, kimult. A gtok nagy pompval temettk el a calabriai Costenza mellett a kis Busentus foly medrbe.
    A gtok most Alarich sgort, Athaulfot vlasztottk meg kirlyuknak. De Afrika meghdtsra Athaulf nem rzett kedvet s npt elbb Fels-Itliba, majd 412-ben Galliba vezette. Bkt kttt a csszri udvarral, st felesgl vette Honorius hugt, Placidit, ki Rma els megszllsa alkalmval gt fogsgba kerlt. Mint fogoly kvette a gtok tbort, de Alarich gondoskodott rla, hogy hajaszla se grbljn meg. A menyegzt Narbonne-ban tartottk meg s az nekkart az egykori csszr, Attalus igazgatta. Athaulf Theodosius lenyhoz mlt nszajndkokkal kedveskedett Placidinak; a szz meg szz arany kszer kzt kitnt egy tszz font tiszta aranybl kszlt missorium vagyis tl s egy igaz gyngykkel s 365 drgakvel kirakott aranylb asztal, melynek rtkt tszzezer darab aranyra becsltk.
    A mint a gtok kitakarodtak Itlibl, a ravennai udvar beltta, hogy a borzaszt sebek gygytsra tennie kell valamit. t vi admentessget kapott a legtbbet szenvedett nyolcz tartomny: Apulia, Bruttium, Calabria, Campania, Lucania, Picenum, Samnium s Toscana. Nagy gondot fordtottak Rma jjptsre s nem telt bele ht v, a bszke fvros megint rgi fnyben ragyogott.
    Azonban Rmt a 413. vben j veszedelem fenyegette. Heraclianus, Afrika praefectusa fellzadt s magt csszrr kiltatta ki. Roppant nagyszm hadihajt lltott ssze s egyenesen a Tiberis kiktjbe hajzott. De midn partra szllott s hadseregvel Rma fel megindult, Constantius csszri parancsnok bekertette. Erre annyira megijedt, hogy elhagyva hadseregt, egyetlen hajn Carthagba evezett. Itt azutn a csszriak elfogtk s lefejeztk.
    Nyugaton, mint mr elbeszltk, Constantinus bitorolta a hatalmat. A ravennai udvar knytelen-kelletlen trvnyesnek ismerte el uralkodst s Constantinus ez elismers fejben fogadst tett, hogy a gtokat kiveri Itlibl. El is jutott a Po folyig, de Gerontius lzadsa visszaszltotta arles-i palotjba. Gerontius Spanyolorszgot igazgatta s nem tudni, mi okbl, prtot ttt Constantinus ellen. Magt nem akarvn a bborral felruhzni, bartjt, Maximust kiltatta ki s egyenesen Gallinak tartott, hogy Constantinust s a mr szintn bborral felruhzott fit, Constanst elfogja s kezkbl a hatalom jelvnyeit kicsavarja. Constanst Vienne-ben csakugyan elfogatta s mindjrt le is fejeztette; de apjval, ki Arles-ben vonta meg magt, ilyen knnyen nem tudott boldogulni. Annl is inkbb, mert Constantius itliai csapataival csakhamar megjelent, a vrost az ostrom all flmentette s Gerontius hadait sztverte. Ez, gyt veszni ltvn, a pyrenaei hegyek kz meneklt; azonban katoni, kik a szerencstlensgben cserbenhagytk, jjel krlvettk s ostrom al fogtk szllst. Gerontius ktsgbeesetten vdte magt, mgnem minden nyila s kopjja elfogyott. Mikor ltta, hogy minden veszve van, elbb felesgt, azutn magt is karddal keresztl szrta. Maximus a barbrokhoz meneklt s itt nyomorultan fejezte be lett.
    Constantius egyike volt a hanyatl vilg legkivlbb tbornokainak. Rmai szlktl szrmazott s Illyricumban, Naissusban ltta meg a napvilgot. Fokrl-fokra emelkedett; a magnletben nyjas volt, a harcztren rettenthetetlen. Katoni mr eleve csszrt lttak benne s ksbb csakugyan trnra is jutott. A ravennai udvartl azt a megbizst kapta, hogy a nyugatot tiszttsa meg a bitorlktl. Miutn Gerontiusszal s Maximusszal vgzett, Constantinusra kerlt a sor, kit Arles-ben flmentett az ostrom all. C

 
Yc-Frum
 
E Heti Legjobb Filmnk
S
Z
E
R
D
A
6
J
U
L
I
U
S
2
0
0
5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Commissioner Kong


Ez a Film (18) aluliaknak nem ajnlolt.

 

 
Naptr
2024. Szeptember
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hrek
 
Autk
 
Yc-Chat
Yc-Internet-Chat
 
Linkek
 
Linkek
 
Star Wars
 
Yc-Internet-Web Solaris
Yc-Internet-Web Solaris
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Keress
Ugrs – Google kezdlap   
Web    Kpek    Csoportokj!    Cmtr    
  Specilis keress
  Belltsok    
Keress:

 

 

Search:

search icon

 
Tv-Msorok
 
Rock
 
Rap
 
Playstation, Sega, Nintendo
 
FAQ

 
Vide
Chat.hu
Bejelentkezs

Felhasznlnv:

Regisztrlt nv esetn add meg jelszavad!
Jelsz:
(Elfelejtett jelsz esetn kattints ide!)

Ha nem regisztrlt nvvel lpsz be,
megadhatod nemed s korod (nem ktelező)!
Nem:
Kor: v

Nv, nem s kor elmentse ezen a gpen

     
 
Kltra / Culture
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!