tvonal eurpba
Yc-Internet-Web 2005.08.23. 10:39
Urltl kzpeurpig
Kb. Kr. e. 4000-tõl szmtjk az URLI ÕSHAZA idõszakt, amely az Url-hegysg s az Ob foly kztti vidkre tehetõ. A rgszeti leletek alapjn a legkorbbi teleplsek folyk, vagy tavak partjra pltek. Az emberek fõ tpllkforrsa a halszat. Kõeszkzeiket pattintssal ksztettk. A tlnpeseds miatt Kr. e. 3000 krl sztvndorls kvetkezett be. Az szak s kelet fel vndorlkbl alakultak ki a szamoldok, a nyugat fel indulkbl a finnugorok. Voltak azonban olyan finnugor csoportok, amelyek az Url krnykn maradtak. Az emberek pattintott kõeszkzeit felvltottk a csiszolt trgyak. Kr. e. 2000 krl trtnt meg a finnugor sztvndorls. Az egyik csoport nyugatra vndorolt, belõlk lettek a permi s finn-volgai npek; a msik csoport helyben maradt, õket ugoroknak nevezzk. Az ugorok dli vndorlsnak oka a termszeti krlmnyek megvltozsa. Az ugor õshaza az Irtis, Tobol, s Ob folyk kzpsõ folysnak vidkre tehetõ. Az emberek ttrtek a termelõ gazdlkodsra. A hangsly tterelõdtt az llattenysztsre, a fldmûvelsre, valamint a legeltetõ llattartsra. (juh, kecske, l, szarvasmarha) Ismertk a rezet s a bronzot. Temetkezs: Egy kurgnba (temetkezsi fldhalom) egy nagycsald temetkezett. 10-20 nagycsald jelentett egy teleplst. Kr. e. 1000 s Kr. e. 500 kztt felbomlott az ugor kzssg. Az ghajlat melegebb vlsa miatt ttrtek a nomd llattartsra, emiatt a flmûvels httrbe szorult. n. ridegtartst alkalmaztak, vagyis az llatokat tlen-nyron szabadban tartottk. (l, juh) Kr. e. 1000 s Kr. e. 500 kztt: MAGYAR ÕSHAZA, mely a Dl-Url terletn lehetett. Az õsmagyarsg kapcsolatba kerlt az itt lõ irni npekkel. A Kr. e. 500 s Kr. u. 500 kztti idõszakot "fehr foltnak" nevezzk, mivel az õsmagyarsg s az irni npek letmdja, viselete, fegyverzete sszemosdott. Szktk s irni nyelvû szarmatk ltek itt. Az itteni emberek ciklikusan vndoroltak storoz letmdot ltek. Nyron vndoroltak, a tli idõszakot a folyk mellett tltttk. Fontos, hogy mr szntfldeket is mûveltek. Az llattulajdon vdelme kvetkeztben a katonasg s a fegyverek megvltoztak. A korszakban terjedt el a vashasznlat, ennek eredmnyeknt nõtt a fegyverek hatkonysga. (j, nyl, rvid kard, lndzsa)
A magyarsg vndorlsnak eurpai helyszneit nagyrszt trk npcsoportok laktk, kultrjukat ms npek is tvettk, itt keveredett nomd npek ltek. A magyarok is valsznûleg erõsen keveredtek a trkkkel, mivel a Krpt-medencbe trks kultrt hozott. Ebbõl a korszakbl mr vannak rsos forrsok.
Baskria volt a magyarsg elsõ eurpai szllshelye. A Dl-Url keleti lejtõirol az õsmagyarsg a nyugatira kltztt t. Az itt lõk utdait tallta meg Julianus bart, domonkos rendi szerzetes, a XIII. szzad elsõ felben. Az õ utazsa ta a terletet Magna Hungrinak, azaz Nagy-Magyarorszgnak nevezik. (A nagy jelzõ itt rgit jelent.) Ekkor kezdõdtek meg a kapcsolatok a trk npekkel. Az letmdra a legeltetõ llattarts a jellemzõ. A fldmûvelsben alkalmaztk a vaspapucsos faekt. A trsadalom nemzetsgekre s trzsekre tagoldott. Kb. 750: a magyar trzsek elõbb dl, majd nyugat fel vndorolnak, melynek okt nem ismerjk. tkeltek a Volgn, de a kvetkezõ letelepeds, Levdia helyt nem tudjuk pontosan meghatrozni. Valsznûleg a Don, a Donyec s az Azori-tenger ltal hatrolt terletet jelentette. Ebben az idõszakban a magyarsg kapcsolatba kerl a VII. szzad elejn megalakult Kazr Birodalommal. A kazrok is a trk npekhez tartoznak. A kazr kapcsolat sok terleten reztette hatst. A fldmûvelsre helyezõdtt a hangsly, fontos volt a gymlcstermeszts, az llattenyszts, azon bell is a szarvasmarha-, serts-, s baromfitarts. A magyarok trzsekben ltek, melyek ln a trzsfõk (vajdk) lltak. A magyarok vezetõje Levedi volt, akirõl a terlet a nevt kapta. A magyarok dinasztikus kapcsolatba kerltek a kazrokkal, mivel Levedi felesge kazr szrmazs volt. A kazroktl szrmazik a kettõs fejedelemsg intzmnye, amely mr az Etelkzben jellemzõ a magyarokra. Az elsõ vezetõ a knd. A tnyleges hatalom a msodik ember, a gyula kezben volt, aki llamgyekkel foglalkozott s a hadsereg vezetõje. A hagyomny szerint a ht magyar trzs kzl t trk (Kr, Keszi, Tarjn, Krtgyarmat, Jenõ), kettõ pedig finnugor nevû (Nyk, Magyar). Egy nyolcadik trzs is tartozott hozzjuk, (a kabarok) valsznûleg a kazr birodalmon belli egyik elszakadni akar np volt. A 850-es vekben nyugatra vndoroltak a magyarok. Ennek oka mg nem tisztzott. Lehetett egy besenyõktõl elszenvedett veresg, vagy a kazr birodalomban foly belhbork miatt megromlott magyar-kazr viszony kvetkezmnye. Az utols eurpai lloms Etelkz volt, a nv Folykzt jelent (az etil - foly szbl ered). Tovbbra is jellemzõ a nomd llattenyszts s a fldmûvels. A politikban kt fontos vltozs ment vgbe. Az egyik a np ln ll fejedelmek kzti vlts. A msik a trzsek szvetsge. A vrszerzõds lmos fejedelemm vlasztsval prhuzamosan trtnt. A szerzõdõk mindegyike pogny szoks szerint lmos vezrrt a sajt vrt egy ednybe csurgatta, eskjt szentestette.
|