Piramisok Titkai
Yc-Internet-Web 2005.08.16. 09:35
A Piramisok a egyitom egyik vilg csodja mint a Knai Fal
A piramisok titka
A piramisok trtnelme kb. tezer vre nylik vissza. Az si Egyiptom laki a frak temetkezsi helyl ptettk ezeket az pletek. Hittek a tlvilgi letben, s azt szerettk volna, ha isteneik a tlvilgon sem szenvednek semmiben hinyt. ppen ezrt kszereket, lelmet, btorokat, hangszereket, st mg vadszfegyvereket is elhelyeztek a piramisok kamriban.
A piramisokat mg a fra letben elkezdtk pteni, hogyha eljn hallnak napja minden kszen lljon a temetkezsi szertatshoz. Most jogosan mondhatod, hogy ezt mr eddig is tudtam, de hol van itt a nagy titok.
Mg mieltt ezt elrulnnk, gondolkozzunk el egy kicsit a kvetkezkn. A gzai piramist, az kori vilg ht csodjnak egyikt, 23 v alatt ptettk fl. Az ptshez 2,3 milli ktmbt hasznltak fel, amelyek tbb tonnt nyomtak, s volt amelyet 147 mter magasra kellett emelni. Ha minden adatot sikerlt sszerakni a fejedben, s megjelent egy hatalmas piramis kpe, akkor mr biztosan tudod mi a nagy krds. Hogy volt kpes az kori ember egy ekkora ptmny elksztsre? Radsul vezredekkel ezeltt lt, s nem llt rendelkezsre sem daru, sem markol s semmilyen mai technikai eszkz.
Sokfle elmlet alakult ki a piramisok ptse krl. A tudsok szerint az kori egyiptomiak mg nem ismertk a kereket. Viszont rjttek, hogy sokkal knnyebb eljuttatni a kvet a piramis helyre, ha azt grgetik, gy megalkottk a "grdl kvek" fogalmt. Egy egyszer, grbtett faelemekbl ll szilrd, kerkszer szerkezet fogta kzre a kvet, amelyet 12-15 ember hzott az ptkezs helyre. Ezzel az tlettel nemcsak az ptszet mvszett gazdagtottk, hanem ha nem is tudtk, de felfedeztk a kereket is.
jabb elkpzelsek szerint az ptkezshez egy msik technikt is alkalmaztak, a mai srknyrepl st. Valljuk be, hogy ez egy kicsit meglep tlet, de taln ez tnik a legvalsznbb mdszernek a kvek magasba emelshez. Most megosztottunk veletek egyet a piramis rengeteg titka kzl, a tbbit mr rtok bzzuk. Ha van kedvetek, induljatok ti is felfedeztra a piramisok vilgba.
Nagy piramis = nagy rejtly
Egyiptomban szznl is tbb piramis tallhat. St, szerte a vilgban ptettek hasonl dolgokat, pldul Kzp-Amerikban, vagy, amirl kevesebben tudnak, Knban is rengeteg fldbl kszlt piramis ll, de egyik sem foghat a Nagy Piramishoz. Alapjnak eredeti hossza 230 mter volt, magassga pedig 146 mter (ma mr nyolc mterrel alacsonyabb). sszesen tbb, mint ktmilli kbl ll, melyek tlagosan kt s fl tonnt nyomnak. A legnehezebb grnittmbk kztt 70 tonnsak is vannak. A kvek nagy rsze helyben fejtett mszk, m a lthat felleteken a Nlus tlpartjrl szrmaz turai mszkvet, s a 800 kilomterre lev Asszunbl szlltott grnitot hasznltak. Az oldalhosszak klnbsge 20 centimter, s az alapzat mindssze 2.5 centimterrel tr el a vzszintestl. Pontosan az gtjak szerint van tjolva, s vletlenl vagy szndkosan, mindssze 2 km-re helyezkedik el a 30. szaki fldrajzi szlessgtl. Mindez a Kr. e. XXV. szzadban, azaz kzel 4600 ve plt, amit a sznizotpos kormeghatrozs nem teszi ktsgess. Persze kveket nem lehet gy vizsglni, m kztk habarcsot hasznltak, s a msz getsekor a tzifbl apr szemcsk kerltek bele, ezeket elemeztk.
A Nagy Piramis (leghtul) s trsai
| Az pttet uralkod, Khufu, oly korszakban lt, amikor Egyiptom kirlyai egyre nagyobb s bonyolultabb szentlyeket, srokat, piramisokat pttettek maguknak. Az utazsi prospektusokbl mindenki tudja, hogy Khufu piramisa nem magban ll: kt msik piramissal osztozik a gizai fennskon, melyet utdai ptettek. A szomszdban ll Khafr piramisa (eredetileg 143 mter magas), mellette Menkaur (65 mter), s mindegyikhez szmos templom, sr, s kisebb piramis tartozik (tbbek kztt a kirlynk szmra), valamint a Szfinx is rsze ennek a nekropolisznak.
Hrodotosz grg utaz azt rja, a piramist szzezer rabszolga hsz vi megfesztett munkval ptette fel. Mai szmtsok (s ksrletek) szerint, amit mg ptsi vllalatok is ellenriztek, ez a szm inkbb a tzezerhez lehet kzelebb. Az egyiptolgusok abban is egyetrtenek, hogy a munksok nem rabszolgk voltak, hanem javarszt parasztok, akik mintegy a trsadalom s a kirly irnti kzs hozzjrulsknt vgeztk a munka nagy rszt, s k is csak a dologtalan vszakban. Persze, nem hibztathatjuk Hrodotoszt, hiszen ottjrtakor a piramisok mr ktezer ve lltak, s az pts krlmnyei rg feledsbe merltek. De mr is feljegyzi, hogy odabenn Kheopsz (azaz Khufu) fra nyugszik. Vrhatan mess kincsek trsasgban, gy szoks szerint az srjt sem kmltk a fosztogatk.
Az els feljegyzett behatolsi ksrletet 820-ban tette Al Mamn kalifa. Rengeteg munkssal fogott hozz a dologhoz. Miutn hiba kerestk az lltlagos titkos bejratot, egyszeren elkezdtek alagutat vjni az pletbe. Hossz hetek alatt vagy harminc mterre jutottak, s mr pp feladtk volna, amikor egy hatalmas k lezuhanst hallottk, visszhangozva a folyoskon. Elkezdtek a hang irnyba dolgozni, s hamarosan kibukkantak a ma Ereszked Folyos nven ismert rszen. A folyosn lefel haladva a Fldalatti Kamrba jutottak, amelyet a piramis alatti kzetbe vjtak az ptk. A kamra res, s nyilvnvalan befejezetlen volt, az aljzatbl ki nem vjt ktmbk lltak benne, egyik vgbl egy vak folyos indult, kzepn egy tz mter mly akna, amit ktrmelk tlttt ki. A folyosn visszafel haladva megtalltk a valdi kijratot is, br a turistk mig a kalifa ltal vjt knyelmesebb jratot hasznljk. A hang amit hallottak, a mennyezetrl levlt lcz ktmbtl szrmazott, amely mgtt egy hatalmas grnittmb zrta el az utat. A tmbt megkerltk a mszkfalba vgott ttal, s egy msik jratba, az Emelked Folyosba rtek. Itt hamarosan jabb blokk zrta el tjukat. Miutn elvstk az els kvet, a mgtte lev csszott a helyre, majd azutn mg egy, s gy tovbb. A kalifa emberei vgl 40 mternyi ktl tiszttottk meg a folyost. Tovbbhaladva az alagt a 8 mter magas Nagy Galriban folyatdott. A galria aljbl egy vzszintes folyos a (tvesen) Kirlyn Kamrjnak nevezett helysgbe rkezett. Az egyenetlen padlj szobban semmit sem talltak, csak egy res falmlyedst, amelyben valaha szobor llhatott. A galria fels vgbl az Elkamra nylt, amely egy 6x12 mteres, 6 mter magas terembe, a Kirlyi Kamrba vezetett. Kzepn egy hatalmas vrs grnit szarkofg llt, fedl nlkl. Msklnben a helysg teljesen res volt.
|
A piramis jratai. A: Bejrat B: Ereszked folyos C: Emelked folyos D: Nagy Galria E: Elkamra F: Kirlyi Kamra G: "Tehereloszt kamrk" H, I:"Szellzaknk" J: "Kirlyn Kamrja" K: "Kt-akna" L: Fldalatti Kamra | Csaldottsgukban a kvetkez vekben a finom kls bortkveket leszedtk (ezek mr csak Khafr piramisnak cscsn lthatak) ptkezsekre hasznltk, st, ksbb megprbltk lebontani az egsz piramist. Hogy hov lett a mmia s a kincsek, senki sem tudja. Pedig az Elkamrt hrom, fggleges vjatban mozg, tbb tonns k zrta el, mg most is lthatak a falban a ktelek szmra kialaktott hornyok, amelyekkel helykre eresztettk ket. Akik ezt vgeztk, nem kellett, hogy a piramisban ragadjanak. A XVII. szzadban egy angol matematikus felfedezett egy trmelktl eltmtett, szk, majdnem fggleges jratot, amely a galrit kttte ssze az Ereszked Folyosval. Az jratok lezrsa utn itt prselhette t magt nhny munks - s taln a tolvajok is itt jutottak be? Krds persze, hogy ki tudtk-e csempszni a kincseket, szobrokat, a szarkofg fedelt ezen a kis jraton? s hogy kaptak levegt?
Az 1800-as vekben lendletet kapott a kutats. Egy lelkes amatr, az angol Vyse ezredes dinamittal kpzelte el a folytatst. Mdszere durva, de eredmnyes volt: fedezte fel a Kirlyi Kamra fltti hatalmas tehereloszt kamrkat. Az egsz piramisban egyedl itt talltak feliratokat, amelyeket a munksok hagytak a kveken, a logisztikt megknnytend. Mg rdekesebb azonban az az elem, amely minden korbbi s ksbbi piramisbl hinyzik, az gynevezett "szellzjratok". Ismert volt, hogy a Kirlyi Kamra szaki s dli falbl egy-egy 20x20 centimteres jrat indul, nagyjbl 45 fokban felfel. 1872-ben Waynman Dixon megbontva a Kirlyn Kamrjnak falt, hasonl, eddig befalazott jratra lelt. Az egyikben egy fadarabot, egy bronz kampt, s egy grnitbl kszlt golybist tallt. Waynman csuklkkal egymshoz csatolt vasrudakat tolt fel a jratba, naplja szerint hatalmas felfedezst remlve, m a rudak beszorultak, s azta is ott vannak.
A dli akna vge
| A jratok feltrsra 1992-ig kellett vrni, amikor Rudolf Gantenbrink sajt pts, kamerval elltott robotjval, az Upuauttal vgigjrta azokat. Megtallta a Kirlyi Kamra "szellzjratainak" kijratt a piramis felsznn, s megtiszttotta az azokat eltmt sok kil homoktl s trmelktl, amit a szl, az erzi, s a behatolni igyekv tolvajok hordtak be. Szerzdsnek megfelelen a kutatsi engedlyrt cserbe ventilltorokat szerelt a jratok vgre, aminek ksznheten a turistk lehellete kevsb krostja a falakat. Kvetkez vben tovbfejlesztett robottal indult el a Kirlyn Kamrjba. A jrat azonban ersen vltoz szlessg, magassg, itt-ott kidolgozatlan vagy elmozdult kvekben akadt meg a robot, amit jra s jra t kellett tervezni. Az szaki jratban megtallta Waynman vasrdjait, m a jrat a Nagy Galrit elkerlend olyan ersen vlt irnyt, hogy a robot nem brt tovbb haladni. A folyosn tvolabb mindenesetre kivehet valamilyen trgy, taln a kamp tartozka, s egy trtt fa plca. A dli jrat vgre viszont - hetek munkja rn - sikerlt eljutni. Azonban ez nem a piramis felszne, hanem egy klns "ajt", vagyis egy kblokk, amelybl kt fogantyszer rzdarab ll ki. Pontosabban, lehet, hogy a foganty a tloldalon van, s mi az eldolgozott vgt ltjuk? Mindenesetre tbb, mint szz ve ez volt az els felfedezs a Nagy Piramisban.
Az tfrt lezrlap...
| Mindez egszen szeptember 17-ig volt gy, amikor egy msik csoport jabb robotot kldtt a piramisba. Sikerlt vgigmennik az szaki jraton, amelynek vgben egy ugyanolyan "ajtt" talltak. St, nagy vrakozsok kzt, egy l tv-show keretben tfrtk az egyik ajtt, s a kamert bejuttattk mg. Hogy mit talltak? Semmit. Vagyis nmi tvolsgra egy kvetkez kvet, immr rz bigyusz nlkl. Sajnos azta semmilyen adat nem kerlt nyilvnossgra, taln exkluzv szerzdst ktttek a National Geographic-kal.
...s ami mgtte van.
| De tprengeni gy is van min, mert egyre nagyobb rejtly, hogy mire szolgl ez a ngy akna, amely rendkvl bonyolultt tette az egsz ptkezst. Szellzjratok? De mirt voltak lezrva az als aknk, mindkt vgkn? s nem fltek, hogy madarak, bogarak msznak be rajtuk a fra srjba? Csillagvizsglk? A szmos pontban irnyt vltoztat jratokba mg halvny fny sem szrdik be. A legelfogadottabb nzet, hogy a fra lelke ezen t tvozott az gbe. De hogy mirt csak ebben a piramisban van, s mirt vannak lezrva, az egyelre rejtly. Mint ahogy az is, van-e valami a kvetkez k mgtt, vagy valahol mshol vr rnk egy mg feltratlan kamra?
|