KzpKor : Szent Istvn kirly a llamalapt |
Szent Istvn kirly a llamalapt
Yc-Internet-Web 2005.08.23. 10:56
aug.20 a magyar nnepe
Istvn, az els keresztny magyar kirly
uralkodott 997–1038
llamalapts s egyhzszervezs
I. (Szent) Istvn kirly a magyar trtnelem egyik legfontosabb szemlyisge: az els keresztny magyar kirly, a magyar llam megalaptja s a magyar keresztny egyhz megszervezje.
Apja, Gza fejedelem, anyja pedig az erdlyi Gyula vezr Sarolt nev keresztny lenya volt. Istvn 970 krl szletett. Szletsekor ugyan a pogny Vajk nevet kapta, 972-es megkeresztelsekor azonban az els keresztny vrtan, Istvn nevt adtk neki.
Istvn 996-ban felesgl vette Henrik bajor herceg vallsos lenyt, Gizellt. Gizellval sok hittrt s lovag jtt Bajororszgbl.
997-ben, Gza fejedelem halla utn Istvnt vlasztottk meg fejedelemnek. Uralkodsa elejn pogny rokona, Koppny vezr fegyveresen kelt fel ellene, hogy t meglje, a trnt elfoglalja, s zvegy desanyjt, Saroltot felesgl vegye. A fiatal Istvn, aki a krnika szerint akkor vett fel elszr kardot, sszegyjttte seregt, Isten segtsgt krte, majd gyzelmet aratott az ellensg felett a Veszprm melletti csatban. A harcban Vencellin, a sereg nmet szrmazs vezre meglte Koppnyt. Istvn s Koppny harcban nemcsak az forgott kockn, hogy ki lesz a magyar np uralkodja, hanem nagy valsznsggel az is, hogy a magyar np megmarad-e pogny hitben, vagy a keresztnysg tjra tr. Isten segtsgvel Istvn gyztt, s az utbbi kvetkezett be. Ksbb vszzadokon t a magyar np vdte Eurpt a pognyok invzijtl. Az egykor pogny magyarsg a keresztny Eurpa vdbstyjv vlt.
Istvnt az ezredforduln, kb. 1000 karcsonyn koronztk kirlly Esztergomban a II. Szilveszter ppa ltal kldtt koronval, ami azt jelentette, hogy a ppa t fggetlen keresztny kirlynak ismerte el. Ezzel megalakult a fggetlen keresztny Magyar Kirlysg.
|
|
|
A Kpes Krnika egyik illusztrcija: Istvn kirly elfogatja Gyula erdlyi vezrt 1002-ben. |
|
|
Istvn a Krpt-medence magyar trzseit vagy fegyverrel, vagy bks ton hajtotta uralma al, a lzadsokat pedig leverte. Uralkodsa alatt a magyar trzsek szvetsgbl ltrehozta az egsz Krpt-medencre kiterjed keresztny magyar llamot. Ennek terletn flszz kirlyi vrmegyt s 10 pspksget szervezett, falvaiban templomokat pttetett. A 10 egyhzmegye a kvetkez: az esztergomi, a veszprmi, a kalocsai, az egri, a gyri, a pcsi, a vci, a csandi, a bihari s az erdlyi.
Istvn tbbek kztt folytatta s befejezte a pannonhalmi bencs aptsg ptst, megalaptotta a veszprmvlgyi apcakolostort, a bakonybli aptsgot s a pcsvradi monostort, felptette az esztergomi s a szkesfehrvri szkesegyhzat s az budai Szent Pter s Pl-templomot. Az aptsgok, kolostorok keretn bell iskolk mkdtek, s azok vltak a mvelds szellemi kzpontjaiv. A szerzetesek ezekben az iskolkban az eurpai keresztny kultrt tantottk, dikjaikbl pedig nemcsak hittrtk, hanem a kirly s a vrmegyk f emberei is lettek.
A Krpt-medencn thalad s a Szentflre tart zarndokokat Istvn fogadta a kirlyi udvarban, bsgesen elltta ket s biztostotta szmukra az orszgon val biztonsgos thaladst. A Szentflre ill. Rmba igyekv magyar zarndokok szmra pedig vendghzakat pttetett Konstantinpolyban, Jeruzslemben, Ravennban, Rmban.
Istvn a pogny szoksokat igazsgos trvnyekkel szortotta ki, a keresztnysget pedig megerstette. Bkezen adakozott az egyhzaknak, gyakran ltogatta ket, s szemlyesen felgyelte javtgatsukat, tatarozsukat. Klti Mrk Kpes Krnikja (a magyar trtnelem mig egyik leghitelesebb dokumentuma, amely 1358–1370 kztt rdott) szerint ezst dnrokkal teli ersznyt hordott az vn, s mikor szegnyt ltott, sajt maga gondoskodott rla.
Gellrt velencei szerzetes, a ksbbi pspk, a pcsvradi monostorban tartotta els igehirdetst. Azt kveten mutattk be Istvn kirlynak, aki itt marasztalta, hogy a magyaroknak hirdesse az Evangliumot. Nagyon sok magyart keresztelt meg.
Istvn mlyen szeretett, tehetsges, keresztny lelklet fihoz, Imrhez rta latin nyelven az Admonitionest (Intelmeket). Ez a m az akkori Magyarorszg legjelentsebb irodalmi alkotsa. Hatalma megszilrdulsa utn Istvn t akarta adni a koront Imrnek, sajt lett pedig teljesen Isten szolglatnak szerette volna szentelni. A Kpes Krnika gy r errl a 69. rszben:
„Miutn az r dicssgess tette az irgalmt Szent Istvn kirlyban, kardjnak szne ell megfutamtotta a kirlyokat, mind a krl fekv nemzetek fejedelemsgeit s hatalmassgait alvetette urasgnak: Szent Istvn kirly gy tervelte s szilrdan elhatrozta, hogy az evilgi dicssg minden pompjt flreveti, az ideig-tart kirlysg koronjt leteszi s egyedl Isten szolglatnak szenteli magt. Elhagyja a kls gondokat, csndes bkessgben, szemlldsben tlti lett; a kirlyi fnsg koronjt pedig finak, Imre hercegnek akarta adni, aki szentsges erklcskkel volt ldva, gy is nevelkedett.”
Imre viszont 1031-ben vratlanul meghalt. „Isten kifrkszhetetlen vgezse folytn elragadta a hall, hogy a gonoszsg meg ne vltoztassa lelklett, s hamis kpzetek meg ne csaljk elmjt — mikppen a Blcsessg Knyve rja a korai hallrl." (63. rsz) Istvnt a gysz nagyon megviselte, majd slyosan meg is betegedett:
„A keserves, nagy fjdalom betegg tette Szent Istvn kirlyt, slyos krsgba esett; sok napok utn is csak alig rte egszsge javulst, de rgi psge nem trt vissza soha tbb. Gytrte a lbfjs; szomorsg, jaj gytrte, kivlt, amirt atyafisgban nem ltott senki olyast, aki az halla utn keresztnyi hitben tartsa meg orszgt. Mert a magyar nemzet inkbb hajlott a pogny szertartsokhoz, mint Krisztus hithez.” (69. rsz)
Istvn kirly 1038. augusztus 15-n halt meg Szkesfehrvrott, ott is temettk el. Npe hrom vig gyszolta:
„Azonnal Magyarorszg-szerte gyszra fordult a lantpengets, az orszg npe mind, nemesek s nem nemesek, gazdagok s szegnyek egyarnt sirattk a szent kirly hallt, bsges knnyhullatssal s sok jajszval gyszoltk az rvk kegyes atyjt. A szomorsg s fjdalom jell gyszruht ltttek, az ifjak s szzek hrom vig nem tncoltak, elhallgatott a mindenfle nyjas, deshang muzsikl szerszm, h szvek siralmval sirattk t; vigasztalhatatlan, nagy volt a siralom.” (70. rsz)
Az llamalapt Istvn kirlyt augusztus 20-n nneplik Magyarorszgon, s ez a magyarok legnagyobb nemzeti nnepe.
|