@                    Yc-Internet-Web
@ Yc-Internet-Web
Men
 
Figyelek Nem Menklhetsz

01:14:45 pm

  

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
E Heti Legjobb Jtkunk

World Domination


(12)

 

PLAY THIS GAME! 

 

 

 
dv

to the Yc-Internet-Web

Foldalra

 
LegFbb & Leg Kirlyabb Jtkok
 
LegFbb & Leg Kirlyabb Flimek
 
Music
 
G-mail Belps
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Jtkok
 
Filmek
 
Kpek
 
BalassaGyarmat
 
Trsalg Chat
 
Counter
Induls: 2005-05-31
 
Tv
Web Search

 
Time
 
ShadowMan 2nd a Vilg legIjesztbb horror Jtka.

 
Demk & Cheats
 
Valls

Keresztny
Zsid
Kommunista
Iszlm
Budhista

 
Az v Sorozatja

South Park

A COOL tv-n  Htftl-Pntekig 1.  22:00-22:30-ig a 2.   22:30-23:00-ig

 

2 rsz egyms utn.

 
South Park
 
Shaman King
 
@ Yc-Internet-Web Guestbook
This message is private
 
a
@ Yc-Internet-Web Szavazs
Milyen a Website -om?

Legjobb oldal
Jobb mint a Startlapjatekok
nagyon j
cool
j
j de kell mg valami
nem rossz
ht nem tudom
uncsi
vacak
Nem j
Rossz
bna Szar
nagyon szar
ez mi?

 

 

Newsletter Signup
Signup for our newsletter today!


 

 
Yc-Internet-Email
 
Soinc (Sega)
 
Trtnelem
 
Yc-Internet-Szavazs
Yc-Internet-Szavazs
Milyen a Web-em

legjobb
jobb mint a startlapjtkok.hu
nagyon j
kool
j
j de kell mg valami
uncsi
vacak
rossz
szar
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Yc-Internet-Szavazs
Yc-Games Votes
Melyik legjobb jtk tetszet neled?

Ultimate Flash Sonic
World Domination
Skullkid
Iraq Attack
Alien homind
War on Terrorism2
Coke head2
Osamagotchi
my pet osama
kill toons2
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Yc-Internet-Szavazs
Yc-Movies szavazs
Melyik legjobb film tetszet neked?

Commissiner Kong
Fart Wars
New bunny
Toy Story 3
George Bush film 1,2,3,4,5,6
Sonic Uncut 1,2,3
Sloth Tv2
Sloth Tv 3
Sloth Tv 4
Taco man hates saddam
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Yc-Internet-Szavazs
Lezrt szavazsok
 
Kor
Kor : Kna az korban

Kna az korban

Yc-Internet-Web  2005.08.16. 09:47

a Kina Nagy Fal, a kultra, a np viselete s a Harc mvszete



kori Kna

Kanyarg, mestersges lszt.
Kanyarg, mestersges lszt.
A knai utak s az utazs trtnete a Csou dinasztia idejbe vezet vissza (i.e. 9-3. szzad). A knaiak rtettek a kocsik elksztshez, s ezeknek a jrmveknek a hasznlata olyan elterjedt lehetett, hogy vrosaik elrt utcamrett is kocsiszlessgben adtk meg.
Maga a csszr 12 venknt udvartartsval egytt krbe kellett, hogy utazza birodalmt, gy gondoltk, ez a leghatsosabb ellenrzs.
A knai utazk szmra komoly prbattelt jelentett, hogy az orszg terletnek jelents rszt lsztakar bortotta, amibe a csapadkvz mly rkokat, szakadkokat vjt. Ez az erodl folyamat termszetesen nem kerlte el az utakat sem, hiszen a kerekek s az llatok pati ltal fellaztott lszt a szl elhordta, maguk az utak lemlyltek. Ez volt az oka annak, hogy gyakran szksgess vlt az utak thelyezse is.
A knai llam gondoskodott az utazkrl, hiszen 10 Li (4420 mter) tvolsgra egymstl kisebb fogadkat, 30 Li (13260 mter) tvolsgra pedig nagyobb vendglthelyeket ptettek.
A knai utazk sem csak szrazfldn utaztak, a folyk s a kiptett csatornahlzat lehetv tette a vzi kzlekedst is.


Kna kori trtnelme
A Neolitikus forradalom utnni idk:
Akrcsak Indiban, a neolitikus forradalom itt is a termkeny flholddal kzel azonos idben kvetkezett be.
Azon nem lehet csodlkozni, hogy hamar bekvetkezett,hiszen a terlet nagyon rgta lakott volt, a legrgibb choukoutien lelet 1 milli 900 ezer ves.
Ami klns, hogy kzel egyidben jelent meg a fldmvels a knai alfldn is, mint Mezopotmiban s Indiban, pedig a terletek tvol vannak egymstl s nagyon elzrtak. A Knai Birodalom azonban, szemben a mezopotmiai s egyiptomi birodalmakkal nagyon fiatal. Az idszmts eltti t vezredben Kna nagyon lassan fejldtt. A nagy knai alfldn kialakult a fldmvels, de a peremterleteken nomd llattenysz npek ltek. Az Kr.e. VIII. szzadban lejegyzett trtneti hagyomny szerint, a knaiak az llattenysztst a Kr.e. V. vezred kzepn, a fldmvelst a IV- vezred vgn, az egyes ipargakat s az rst pedig a III. vezred kzepn sajttjk el.
Teht fziskssben vannak Mezopotmihoz s Egyiptomhoz kpest, ha Eurpval szemben elnyben is vannak. A korbban elzrt vidkeken folytatott legjabb kutatsok kidertettk, hogy a nagy falon tl ltezett egy sokkal korbban ptett falrendszer, amely ppen Kna felli tmadsokat volt hivatott elhrtani.
Ezek szerint a knai kultra nem a sumr kultra prja, hanem az akkd, azaz t is megelzte egy msik magaskultra, amely a ma sivatagos terleteken alakult ki a knait megelzen.
Abban az idben, amikor a fldmvels kezdetei vannak Knban a Kr.e. V. vezredben mg bels zsia ghajlata nem sivatagos, a Takla-Makn sivatag helyn erdsgek vannak - ezek fjt bnysszk a homok all ma, az ott lakk. Az ghajlati vltozsok ezt a korbbi civilizcit hallra tltk. A knai kultra tantmestere volt, ez a civilizci, amely kzvetlenl a jgkorszak vgn alakult ki.
Ez a kultra pedig valban egyids a sumrral.
Bels-zsia hanyatlsa

A bels zsia civilizci nem volt olyan elzrt vilg, mint Kna, ellenkezleg kapcsolatait tekintve lvn, hogy rszben az eurzsiai sztyeppn terlt el, a legkiterjedtebb kapcsolatokkal rendelkezett. Maga az eurzsiai sztyeppe, a Duntl az Amurig terjed ghajlati sv, kitn mezgazdasgi mvelsre alkalmas termtalajjal. Kzp-zsia, az Aral-t, a Meotiszi tenger, a Szr-Darja s az Amu-Darja folyk vidke ntzses fldmvelsre alkalmas terlet volt. A ma sivatagos, Kna ltal uralt, de tbbsgben nem knai lakossg terletek, is alkalmasak voltak mezgazdasgi kultra kialaktsra. A terletn nem egy npessg lt, hanem szmtalan klnbz eredet npcsoport, kztk a magyarok s a hunok, amelyeket az Altji npek sszefoglal nven szoktunk emlegetni. Ezek a npcsoportok egyms kztt rokoni kapcsolatokat alaktottak ki, arra trekedtek, hogy a bkt egyms kztt kttt hzassgok rvn biztostsk. Ez elnys volt a genetikai vltozatossg biztostsa szempontjbl. Fejlett, a mezopotmiaival, rokon kultrval rendelkeztek, mghozz nem akkd, hanem az isten nevek, s az altji nyelvekben gyakori sumr eredet szavak alapjn, sumr kultra hatsra indult el a fejldsk. A szoros kapcsolat s kzelsg a dli terletekhez, nemcsak kultrlisan jelentkezett, hanem a kultra npei - akiket sszefoglal nven szktknak neveznk, bekapcsoldtak a dlebbi hborkba. A perzsa birodalom nhny sikertelen hdtsi ksrlet utn, szvetsgesi viszonyt alaktott ki a szkta trzsekkel, a grgk, ksbb pedig a rmaiak szinte llandan hadakoztak velk. Ugyancsak lland volt az ellensgeskeds Kna s a bels zsiai npek kztt, ezt a hbort a knaiaknak a Nagy Fal megptsvel sikerlt megnyernik. Miutn a terletk kiszradt a fldmvel npessg knytelen volt az esk nyomn nyugatra vonulni. >>> Rszletesebb lers a Hunoknl tallhat!
A fal megplse eltti idben, lnk klcsnhats kellett legyen a Kna s a nla kezdetben fejlettebb nyugati terletek kztt.
Az els dinasztia a Hszia (Kr. e. 21-17. sz.) idejn mg nincs les klnbsg az ghajlatban sem, a Takla-Maknt mg erdsgek bortjk, s Kntl nyugatra is fldmvel kultrkat, vrosi civilizcit tallunk.

A Kelet Turkesztniak a sivatag homokjbl bnyszk ki a hajdani erdsgek fit. Terletk nem azrt sivatagosodott el mert seik kirottk az erdket, hanem mert az ghajlat globlisan talakult!

Kna rott trtnelme a Sang dinasztival veszi kezdett, Kr. e.1500 krl. Tipikus keleti llam, a kirly az g fia, aki a papi s katonai arisztokrcia, s hivatalnok rteggel kormnyozza a nagyrszt dolgoz szabadokat.
A Sang dinasztia uralmnak, a Csu hercegi csald vett vget, a Kr.e XI. szzadban, amely fokozatosan despotikus hatalmi rendet pt ki s terjeszkedni kezd. Az uralmuk idejn a Kr.e VI. szzadban - teht ugyan akkor mikor Indiban a budhizmus elindul s Grgorszg megteszi az els lpseket a demokrcia fel, lpnek fel a knai filozfusok Lao Ce s Kung Fu Ce. Ebben az idben ri el bels zsit a perzsa hdts. A Lao Ce a bks falusi letet tartja eszmnykpnek, Konfucius pedig a blcs csszr hsges hivatalnokai ltal igazgatott birodalmat. (Amilyent Rma s Biznc is kivnt.)
Ezt teremti meg az Kr.e III. szzad kzepn az els knai csszr Shih Huang Ti a cin dinasztia megalaptja, aki mell az agyaghadsereget temettk, s aki a nagy fal ptst flmilli emberrel megkezdte. Blcs lehetett, de mg a knaiak szemben is volt a megtesteslt gonosz. Nemcsak embereket lt meg, hanem npeket puszttott el.
Kna elzrtsga
A fal nemcsak a nyugatrl a birodalomra tr hunokat lltja meg, hanem Knt el is zrja a vilgtl. Fennmaradnak ugyan a hagyomnyos kereskedelmi tvonalak, a hres selyem t, de ezek egyre jobban elnptelened terleteken, sivatagokon hatolnak t, egyre kockzatosabb vllalkozs lesz knai rukhoz hozzjutni, s a csszri hatalom igyekszik is elzrkzni a kls hatsok ell. A nagy fal ptje, parancsot ad az rtalmasnak minstett knyvek elgetsre, s a vele szembenll rtelmisgiek kzl is 400-at elevenen temettet el. A dolgoz tmegeket leginkbb a knyszermunkban vgzett kzmunkk sjtjk, a nagy fal, s erdjeinek ptse, a csatornk ssa, s a hivatalnok rteg elltshoz szksges magas adk.
Ez felkelsekhez, gerillahborhoz vezet, amelynek rvn egy egyszer falusi elljr megdnti a Cin dinasztit s j uralkodhz, a Han dinasztia kerl hatalomra (Kr. e. 200-Kr. u. 200). China elnevezse, a Cin dinasztia nevbl szrmazik. Mivel a knaiak maguk is gonosznak tartottk a dinasztia alaptjt, a Han dinasztibl pedig az a nv szrmazik, ahogyan a knaiak magukat nevezik, hanok. A han korszak Kna szmra az aranykor. A han csszrok szaktanak a fal mg zrkzs politikjval, s minden irnyban terjeszkedsnek indul Kna - tl a falakon, s Knba is behatolnak az idegen eszmk elssorban Tibeten keresztl a buddhizmus, amely a taoizmussal egytt llamvallss lesz. A nagy Han dinasztia teremtette meg az egysges nyelvet, rst s irodalmat, teht abszolt helyes, hogy a knaiak magukat, mint hanokat azonostjk, s mivel a birodalmat a Cin uralkod teremtette meg orszgukat, Cin-orszgnak nevezik. A Kr.u. III. szzadban vget r a han dinasztia korszaka. Ezutn zrzavaros idszak kvetkezik, hrom rszre szakad s az szaki s dli dinasztik harcai kzben az orszgot a katonai arisztokrcia s a hivatalnok rteg, a mandarinok uraljk. A Tang hz (618-907) ersti meg az anarchia utn a birodalmat, majd a Szung hz (1000-1400) uralma kvetkezik. Ebben a korban a knaiak elkvetnek egy risi hibt, rizetlenl hagyjk a falat, s Dzsingisz kn seregei betrnek az orszgba. A knaiak makacsul ellenllnak a barbr mongol hdtknak, s a csszri hatalom dl Kna hegyei kz hzdva hrtja el Dzsingisz, majd Kublaj kn tmadsait. Kublaj kn halla utn megindul a knai ellentmads, ami sorn a knaiak nemcsak felszabadtjk orszgukat, hanem Monglit is elfoglaljk. Kna ezek utn csak nagyon korltozott kapcsolatot tart a klvilggal, mely elzrkzst az eurpai imperializmus fogja csak feltrni, az pium-hbor sorn.
Kna eltr trsadalomfejldse -, mintha egy msik bolyg kultrja lenne.

Kna fejldsre sem alkalmazhatak az eurpai, mintk. A rabszolgasg szinte egsz trtnelme alatt fennmaradt, de a trsadalom feudlis jelleg volt mr az korban is. A tipikus rabszolgatart trsadalom Rma, Biznc, a keleti birodalmakra inkbb feudlis jelleg fggsg jellemz. Ez rvnyes a Parthus Birodalomra is mely az sszekt kapocs s elvlaszt egyszerre Kna India s a Mediterrn trsg kztt. Eurpban a rabszolgatart gazdasg s a feudlis gazdasg kztti tmenet idszaka tbb, mint 500 ves kultrlis hanyatlst eredmnyezett, mg Knban a fejlds folyamatos volt, de az id elrehaladtval az elzrtsg miatt lass. Szmos technikai tallmny elbb jelent meg Knban, mint Eurpban. A puskapor, az irnyt a porceln, a papr, m amikor megjelentek gyorsabb vltozst indtottak el.
A puskapor esetn tvhit az, hogy a knaiak csak jtkszernek alkalmaztk. Mr a mongolok ellen is bevetettek raktkat s bombkat, igaz nem sokat rtek a gyors lovasokkal szemben. gykszts, s puskagyrtsra a puskaport csak eurpai, mintk utn kezdik hasznlni a tvol keleten. A legjelentsebb knai termkek kz a porceln, a hernyselyem s a Tea tartozott. Ezeknek a titkt fltkenyen riztk, s Eurpba gy kerltek t, hogy egsz egyszeren elloptk a titkaikat. ( Most trlesztenek a knaiak, mikor minden eurpai s amerikai cikket, pldul a szoftvereket, lemsolnak). A cin csszr idejn Knt mg nem egy np lakja, hanem tbb, egymssal tbb-kevsb rokon npessg, s csak a kzs rs olvasztja ezeket a npeket egy npp, ezltal Knban a multikultrlis fejlds helyt egy ris nemzet kultrlis hegemnija vltja fel. Knban a hanon kvl ma is tbb, mint 50 nemzetisg l, kztk pldul a tibeti is s sok ms npcsoport csak Kna terletn l, s ezeket a npcsoportokat, klnsen a kommunista idktl kezdve a gyors asszimilci s megsemmisls fenyegeti. Han lakossgot teleptenek olyan terletekre, tbbek kzt Tibetbe s Dzsungriba, ahol azeltt soha nem ltek hanok, korltozzk a kis npek szaporodst is. Kna trsadalmi rendszertl fggetlenl is egy olyan trsadalom, amely sajt erklcsi normk szerint l, s ez az erklcs nha nagyon ms, mint az eurpai. Maga mdjn rendkvl agresszv trsadalom, amiben az elzrtsg miatt nem akkumulldtak a katonai ernyek, ezrt az agresszivits eszkze nem a btorsg, hanem az alattomossg. Kna nagy rsze ma is elzrt terlet az idegenek eltt, a knaiak az orszgon bell is csak tlevllel kzlekedhetnek, ilyen krlmnyek kztt sem a bels civil kontrol nem rvnyeslhet, sem a klfldi ellenrzs. Kna ezzel szemben szabadon hozzjut minden j technolgihoz, amit nem tud megvsrolni azt kiterjedt gynkhlzata segtsgvel, ellopja. Potencilisan minden knai az anyaorszg gynkv vlhat. Ez termszetesen nem azt jelenti, hogy ellensgesek kell legynk velk szemben, hanem azt, hogy vatosak. Ha gy cseleksznk, akkor a kultrinkban a kzsen emberit megtallva, mind a kt civilizci az eurpai s a knai is hasznot hzhat a klcsnsen elnys kapcsolatokbl. Mert minden ember boldogulni szeretne, a knai is, csak tbb nlklzst br elviselni, mint az eurpai, de neki is fj mindaz, ami neknk. A klasszikus trtnelem felfogsban seink a hunok voltak a gonosz megtestesti. A knaiak sajt emlkezete szerint azonban az els knai csszr volt a megtesteslt gonosz. A hunok egy pusztul orszg laki voltak, az els knai csszr pedig egy feltrekv orszg uralkodjaknt tette r a kezt minden termkeny fldre, orszgba knyszertve s leigzva idegen npeket, s kirekesztve a leigzhatatlan hunokat. Kna bezrkzst nem tudtk megakadlyozni a hunok, de 650 vvel a Knai Nagy Fal ptse utn 450-ben Etele iszony csapsra Eurzsia msik feln sszeomlott a Rmai Birodalom, ezltal a hunok lehetv tettk, hogy az egysges ris birodalom helyett multikultrlis Eurpa jjjn ltre. Kt egymshoz kzeli nyelv s kultra, a latin s a grg eurpai npeket pp gy egybeolvasztotta volna, ahogy a knai a kelet-zsiaiakat. Ez a multikultrlis Eurpa, a kezdeti hanyatls utn viharos gyorsasggal fejldve llva hagyta Knt. A hunok persze ezt nem Eurpa kedvrt, hanem sajt szabadsguk rdekben tettk. Krisztus eltt 200-ban mg a faltl kvl es terletek ghajlata nem volt olyan szraz, hogy legeltet llattartsra ne lett volna elegend a csapadk s a nvnyzet. Nem ds fv legelkrt indultak el nyugatnak a hunok s a rokon trzsek, hanem termkeny terleteket keresve, fldmvel kultrjuk szmra. Hogy mivel tltttk a kztes 600-vet? Erre a kvetkez fejezet ad vlaszt..



KNAI KULTRA, TUDOMNY S OKTATS

Zhao Kai-hua
Pekingi Egyetem

Eladsom tmja a "Knai kultra, tudomny s oktats". Ezt a soproni konferencit az iskolai oktatsnak szenteljk. Az iskolk - definci szerint - azok a nyilvnos intzmnyek, amelyek feladata egy adott trsadalom elfogadott tudsanyagnak s hagyomnyainak tadsa s trktse. A klnbz trsadalmak klnfle nemzeti hagyomnyokat rklnek, eltr kulturlis httr birtokban vannak; a modern termszettudomny azonban ttrte a nemzetek kztti hatrokat, nemzetkziv vlt. Mindenki szmra fontos s elnys, hogy a klnbz nemzetek termszettudomnyt tant tanrai sszegyljenek - mint ezen a konferencin is -, hogy megosszk tapasztalataikat s megvitassanak kzrdek krdseket.

A modern termszettudomny a sz eredeti rtelmben Eurpban keletkezett a renesznsz utn, az kori grg civilizci szemllett feleleventve. A termszettudomny az korban s a kzpkorban ltalban klnfle jelensgek megfigyelsbl vagy a kzmiparban hasznlt eljrsok s technolgik ismeretbl, spekulatv elmletekbl llt, amelyek rendszerint ttovk s bizonytalanok, nha teljesen hibsak voltak. Ersen fogalmazva l-termszettudomnynak s mvszetnek nevezhetjk ezeket; ismeretanyaguk nem kpvisel tl nagy rtket a modern termszettudomnyos elmletek s a termszettudomnyos nevels szmra. Taln a csillagszat s a matematika a kivtelek. Rengeteg csillagszati s matematikai ismeretanyag gylt ssze a rgi korokban csillagkatalgusok, csillagtrkpek s az euklideszi geometria formjban. Ezek tanknyveinkben a mai napig is megtallhatk. A rgi, tbb ezer ven t tart csillagszati megfigyelsek dokumentumai meghatroz mdon jnulnak hozz a modern kutatshoz is.

Az kori knai csillagszok szorgalmas megfigyelk voltak. Tbb, mint 25 vszzadon t rszletes lerst adtk minden szokatlan csillagszati esemnynek. Eredmnyeik fontos informcit szolgltatnak a modern csillagszati s asztrofizikai kutats szmra is. A legkesebb plda erre az 1054-es szupernva-robbans lersa, amelyet a Song-dinasztia trtnelmi levltrban talltak meg. A Rk-kd (Crab Nebula) egyarnt optikai s rdi-pulzr, valamint rntgensugarakat s gamma-sugarakat is kibocst. Mindezek a sugrzsok igen rvid, stabil, a msodperc krlbell 1/30-ad rszvel egyenl pulzcis peridussal rendelkeznek. A mai kutatsok egyetrtenek abban, hogy a kd ennek a szupernva-robbansnak a maradvnya, ami krlbell 900 vvel ezeltt egy kigsi folyamat vgllomsa volt. Ez a csillagfejlds utols llomsa, de ez csak egy elmleti hipotzis volt addig, mg a knai feljegyzsekben tallt irsos bizonytkok al nem tmasztottk.

Egy msik plda lehet az stkskrl szl feljegyzsek esete. Az i.e. 7. szzadtl e szzad kezdetig tart knai megfigyelsekrl szl feljegyzsek szma nem kevesebb mint 500, s ezek kzl 31 a Halley-stkshz kapcsoldott. Ez szinte teljes feljegyzssorozat a Halley-stks adott idszak alatti megjelenseirl, br termszetesen abban az idben senki sem gondolt arra, hogy azonostsk az stkst, s szrevegyk, hogy egy s ugyanaz az objektum tr vissza. Eurpai kutatk gyakran hivatkoznak knai dokumentumokra az stksk plyjnak tanulmnyozsa kzben. Egy korai informci a Halley-stksrl egy ilyen jelentsbl val. Egy knai csillagsz adatokat idzett knai trtnelmi iratokbl s az stks jra-megjelensekor plyaadatai kiszmtshoz szmtgpet hasznlt. Az ltala feldolgozott adatok sszehasonltsnak egyik eredmnye adott lehetsget arra is, hogy a knai kronolgiban bizonyos problmkat megvlaszoljanak.

Az kori knai matematika feljegyzett trtnete legalbb az i.e. 1. szzadba vezet vissza bennnket. A kvetkez tblzat a rgi knai matematikusok nhny eredmnyt sorolja fel s hasonltja ssze a klfldiekvel.

tblzat
decimlis,helyirtkes szmts,az res helyeken "0"-val nem ksbb, mint i.e. 2. szzad i.sz. 6. szzad Indiban
mveletek trtekkel i.e. 1. szzad i.sz. 7. szzad Indiban
decimlis szmols legkorbbi megjelense i.sz. 3. szzad; ltalnos hasznlata: 13. szzad Indiban nem; a 16. szzadban Nyugat-Eurpban
a ngyzetgyk s a kbgyk kiszmtsa a ngyzetgyk megjelent az i.e. 1. szzadban; mindkett kiteljesedett az i.sz.1. szzadban i.sz. 4. szzad nyugaton; 7. szzad Indiban
alkalmazott szmelmleti problmk i.sz. 1. szzad 7. szzad Indiban
negatv szmok i.sz. 1. szzad 7. szzad Indiban
elsfok egyenletrendszerek i.sz. 1. szzad 7. szzad Indiban; 16. szzad nyugaton
msodfok algebrai egyenletek ltalnos megolds az i.sz. 3. szzadban 7. szzad Indiban; 9. szzad Arbiban
harmadfok algebrai egyenletek i.sz. 7. szzad geometriai megolds a 10. szzadban Arbiban, ltalnos megolds a 16. szzadban Nyugaton
magasabbfok algebrai egyenletek numerikus megolds a 12-13. szzadban 19. szzad Nyugat-Eurpban
magasabbfok algebrai egyenletrendszerek s az elimincis mdszer 14. szzad 19. szzad Nyugat-Eurpban

A rgi knai matematikusok vezredek sorn kialaktottk a gondolkods egy sajtsgos iskoljt, amely alapveten klnbzik pldul az kori grg euklideszi geometritl. Euklidsz "Elemek" cm munkja egy deduktv rendszert alapozott meg s ennek bemutatshoz megszletett a definici - axima - ttel - bizonyts stlus forma. Ugyanakkor az kori knai matematikusok fleg a gyakorlat ltal felvetett problmk megoldsra koncentrltak, mint pldul a fldmrs, csillagszati megfigyelsek, fldmunkkhoz s egyb kultrmrnki tevkenysgekhez kapcsold szmtsok. Ezek termszetesen egyenlet-megoldsi feladatokhoz vezettek. A matematika knai klasszikusai a plda - vlaszadsi mdszer s eredmny - magyarzat stlus formt tettk magukv. A mdszer s eredmny lpseket rendszerint olyan formban fejeztk ki, amelyet manapsg algoritmusnak szeretnk nevezni. A magyarzat rendszerint megadta az algoritmust altmaszt indokokat, nmikpp hasonlan a mai helyessg-bizonytshoz. Az kori knai matematikusok sohasem vetettek fel olyan krdseket, hogy egy adott egyeneshez hny prhuzamos egyenes hzhat egy adott ponton t, ahogyan ezt az kori grg matematikusok tettk. A hagyomnyos knai geometria inkbb a derkszg hromszgekre helyezte a hangslyt, mint a prhuzamos egyenesekre, a hosszsgot, a terletet s trfogatot hangslyozta inkbb, s nem a szgeket. Az kori knai matematikusoknak nem volt fogalmuk a prmszmokrl s a prmtnyezkre bontsrl, e helyett egy tletes mdszert talltak ki a legnagyobb kzs oszt megkeressre. A tradicionlis knai matematika erssge az egyenletek megoldsa volt polinm-mdszerrel, kiemelve azt, ami az algoritmus konstruktivitst s hatkonysgt helyezi eltrbe.

A 16. szzad vgn Eurpban befejezdtt a stt kzpkor, egy sor lngelme tnt fel a termszettudomnyokban, mint pldul Kopernikusz, Galilei, Kepler, Descartes, Newton, Leibnitz stb. Ezzel ellenttben, elismerve az kori knai tudomny dicssgt, a knai csillagszat s matematika a 14. szzadtl kezdve hanyatlani kezdett. A 15. szzadtl Kna gazdasga, valamint a tudomny s a technika egyre jobban lemaradt a nyugati vilg eredmnyei mgtt. A 16. szzadban nyugatiak jttek tanulni Knba, elszr keresztny misszionriusok, nhny knai tuds a nyugati tudomnyos mveket kezdte lefordtani knai nyelvre. Kna merev, feudlis trsadalma kptelen volt fejldni. A modern termszettudomnyt s technikt a 19. szzad vgn csaknem teljes egszben nyugatrl importltk. Nhny tudomnytrtnsz szakrtn tl, a legtbb tuds Knban ma sem tud sokat az kori knai klasszikus matematikrl s termszettudomnyokrl. De nemrgiben egy ellenplda merlt fel.

A grg hagyomnyok alapjn a rgi knai matematikusok tl gyakorlatiasoknak tnhettek a tudomnyokban. Egy rgi knai monds szerint: a dolgokat szembestve egymssal, azok kiegszthetik egymst. W. T. Wu akadmikus megtallta a klasszikus irodalomban, hogy 1303- ban knai matematikusok kifejlesztettek egy hatkony, teljesen ltalnos elimincis mdszert a legfeljebb ngyismeretlenes magasabbfok algebrai egyenletrendszerek megoldsra. A ngyismeretlenes hatr annak volt ksznhet, hogy az kori knaiak bambuszbl kszlt szmllrudakat hasznltak. Az sszes ilyen mdszer jellegt tekintve nagyfokan mechanikus, s knnyen szmtgpes programm rhat t, ha valakinek gy tetszik. Ez valban nagy kontraszt az olyan elmlettel szemben, amely az kori Grgorszgban szletett s jellegben tlnyoman nem mechanikus. Az eldk gondolatainak f vonala alapjn, a modern matematika elveinek s technikinak felhasznlsval Wu professzor s csoportja sikeresen kifejlesztette a geometriai bizonytsi elmletek mechanikuss ttelnek elvt s szmtgpekkel a gyakorlatba is tltette azt. Az egyenletmegolds mechanikuss ttelnek ltalnos mdszert is kifejlesztettk, amelynek egy csom alkalmazsi terlett talltk meg a matematiktl s fiziktl a robotikig s irnytselmletig. Eredmnyeiket nemzetkzileg is elismertk.

Mi a "Kreativits a fizika tantsban" tma megvitatsra gyltnk itt ssze. A kreativitshoz nylt lgkrre s a mssg elviselsre van szksg. Az utbbi vtizedben Knban a legslyosabb problmt az iskolai oktatsban az egysges egyetemi felvteli vizsgarendszer ltal okozott nyoms jelenti. A felvettek arnya rendszerint kevesebb, mint 25%. Az iskolai oktats sznvonala a kzpiskolkban s a felsfok oktatsi intzmnyekben egyarnt igen klnbz az egsz orszgban, egy minden iskola szmra egysges vizsgarendszer teljessggel indokolatlan. A tanrok s az iskolaigazgatk lland nyomsnak vannak kitve a trsadalom, a tanulk szlei s a helyi hivatalnokok rszrl. A kzpiskolk tbbsge ltal spontn mdon kvetett tantsi mdszer az, hogy az utols iskolai vet teljesen a tanulk egysges felvteli vizsgra val felksztsnek szentelik. Csak kitart problmamegold trningeket s egy sor prbafelvtelit tartanak. Sok egyetemi hallgat kpzelereje, valamint rdekldse a tanulmnyai irnt egyre inkbb elhalvnyul, miutn bejutottak az egyetemre. A kimagasl kzpiskolknak s a tehetsges egyetemi hallgatknak csak nhny szzalka kerli el ezt a sorsot. k mentessget lveznek a felvteli vizsga all, kzlk sokan klnfle szint olimpik gyztesei.

Knban nagy hagyomnya volt a kzpontostsnak. A hivatalnokokat orszgos vizsgkon vlasztottk ki, amelyekben csak a merev, ortodox ideolgik ltal szablyozott sztereotp rsokat vizsgltk. Sok tuds Knban a modern termszettudomny szelleme gzsba ktsnek tekinti ezt az orszgos vizsgarendszert. Remljk, hogy a trtnelem nem fogja ezt egy mdostott formban megismtelni.


 
Yc-Frum
 
E Heti Legjobb Filmnk
S
Z
E
R
D
A
6
J
U
L
I
U
S
2
0
0
5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Commissioner Kong


Ez a Film (18) aluliaknak nem ajnlolt.

 

 
Naptr
2025. Februr
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
Hrek
 
Autk
 
Yc-Chat
Yc-Internet-Chat
 
Linkek
 
Linkek
 
Star Wars
 
Yc-Internet-Web Solaris
Yc-Internet-Web Solaris
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Keress
Ugrs – Google kezdlap   
Web    Kpek    Csoportokj!    Cmtr    
  Specilis keress
  Belltsok    
Keress:

 

 

Search:

search icon

 
Tv-Msorok
 
Rock
 
Rap
 
Playstation, Sega, Nintendo
 
FAQ

 
Vide
Chat.hu
Bejelentkezs

Felhasznlnv:

Regisztrlt nv esetn add meg jelszavad!
Jelsz:
(Elfelejtett jelsz esetn kattints ide!)

Ha nem regisztrlt nvvel lpsz be,
megadhatod nemed s korod (nem ktelező)!
Nem:
Kor: v

Nv, nem s kor elmentse ezen a gpen

     
 
Kltra / Culture
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!