Egyptom s a Nlus
Yc-Internet-Web 2005.08.16. 09:39
Egyiptom fldrajzi s termszet az korban
Egyiptom fldrajzi helyzete, termszeti viszonyai
Egyiptom terlete viszonylag elszigetelt rsze volt az kori Kelet vilgnak. A Nlus orszgt szakrl a Fldkzi-tenger, dlrl Nbia hegyvidke, nyugatrl a Lbiai-sivatag, keletrl a Vrs-tenger fogta kzre.
Ennek a zrt vilgnak a kereteit maga a Nlus-vlgy trte t. A foly torkolatvidkn, a Delta krnykn nyitott kaput trt az szakrl, keletrl s nyugatrl jv hatsoknak, a dli folyst megszakt zuhatagot -az n. kataraktk- viszont bizonyos mrtkig elzrtk Egyiptomot a klnlegessg homlyba burkoldz bels-afrikai orszgoktl.
A kiszradt folyvlgyedben -vdikban- fut karavnutak tovbbi kapcsolatot teremtettek a klvilggal, ezek kzl a Thba krnykt a Vrs-tenger partjaival sszekt vlgy volt a legjelentsebb. Egyiptom fldrajzi elszigeteltsgbl kvetkezett, hogy terlete soha sem lett szntere nagymrv nptvonulsi s kicserldsi folyamatoknak.
A trtneti fejlds vonalt szinte csak egyszer trte meg idegen np uralma, a hikszoszok, a Nlus-vlgy valjban egy np s egy orszg tbb ezer ves trtnetnek szolglt sznpadul. A fldrajzi elszigeteltsg mrskelte az idegen hatsok rvnyeslst s sajtsgos, egzotikus gondolkodsmdot szlt, amely szerint az itt lk mindent, ami nem volt egyiptomi, nemcsak idegennek s msnak, hanem kimondottan klns lttak.
Az orszg egsz lett a Nlus hatrozta meg, s ezt gy ltta mr az i. e. 5. sz.-ban erre utaz grg trtnetr, Hrodotosz is, aki Egyiptomot a Nlus ajndknak nevezte. gy r az radsokrl:
" Mikor az radsok alkalmval a Nlus kint, a vzbl csak a vrosok llnak ki , amelyek gy az gei-tenger szigeteihez hasonltanak. Egyiptom tbbi terlete viszont tengerr vltozik. Mikor ez az idszak elkezddik, az egyiptomiak mr nem a folymederben, hanem egyenest a sksgon hajznak. Naukratisz vrosbl az r ellenben Memphiszbe hajzva kzvetlen a piramisok mellett vezet az t."
A hatalmas foly venknti radsi, termkenyt iszapja tette lehetv az letet az estlen, kietlen krnyezet vlgyben. Az orszg a folyvlgyet ksr 10-30 km szles termfldsvbl llt, melynek sszterlete alig haladta meg a mai Belgiumt. Csak egy nagyobb ozis kapcsoldott hozz, a Nlus mellkga s egy hatalmas t - a Karn tava - vize ltal ntztt s megtermkenytett El-Fayum. Ezek az adottsgok az ntzses fldmvels gyakorlatt tettk lehetv elssorban, emellett psztorkodssal s llattenysztssel is foglalkoztak. A folyt ksr gazdag nvnyzet termkeny fldsv s a vele rintkez sivatagperemek s kopr hegyek viszonya az egsz foly mentn megkzelten azonos volt, az orszg mgis tbb tjegysgre tagoldott.
Als-Egyiptom a delta s a Faiyum-ozis kztti orszgrszt jelentette. Fvrosa Memphisz volt, terlete kt helyen is - a torkolatnl s az ozisnl - jelentsen kiszleslt.
Fels-Egyiptomnak az orszg dli rszt neveztk. Slypontjt Thba fvrosa s krnyke kpezte, dli hatrt az Aswannl lev els katarakta jellte ki, ott, ahol a Nlus medrt grniterek kereszteztk, s gy hajzhatatlann lett.
Kzp-Egyiptom a kt orszgrsz kz esett - az korban kln nvvel nem. nevezett, kzpontjban Alhet-Aton vrosa. Egyiptomhoz tartozott trtnetnek nagy rszben az els s a msodik katarakta kztti, nagyon szksen term vidk is: Als-Nbia, ahol a Nlust a hegyek teljesen szk vlgybe szortottk ssze. Az orszg klnleges fldrajzi s termszeti adottsgai nagyon sokoldalan befolysoltk az itt lakk lett s magt az ptszetet is. A vidk ft jelents mennyisgben nem szolgltatott az ptkezsek szmra, a termfld, az iszap aranyat rt, s mivel szkben voltak vele, nem "fecsrelhettk" el az ptsre. A hegyek azonban a legklnflbb fajtj, mennyisg s szn kvet knltk felhasznlsra: a k volt Egyiptom legfontosabb termszeti kincse. Rendszeres eszs nem lvn, az es ellen vdekezni nem kellett, gy az pleteket lapos tetejre ptettk.
Egyiptom klnleges alakja a falvak s a vrosok teleptse szmra is klnleges feltteleket szabott: a teleplsek nem foglalhattak el nagy helyet az rtkes termfldbl, de a sivatagba sem telepthettk azokat. A telepek teht vagy a fldmvelsre alkalmas terletekbl kiemelked termketlen dombhtakon, vagy a megmvelhet s a medd fld hatrvonaln, a folyval prhuzamosan, hosszanti irnyban helyezkedtek el. Kzvetve is rvnyeslt a fldrajzi s a termszeti krnyezet hatsa, elssorban magnak a Nlusnak a meghatroz ereje. Az egyiptomi ember orszgt a Kt Part nvvel nevezte s a folyhoz mrte magt, s a vilgot is.
Egyiptom ( latinul: Aegyptus, franc.: gypte, angolul: Egypt, olaszul: Egitto, nmetl: Aegypten, arabul: Maszr) trk hbrllam Afrika K-i rszben. kori neve grg eredet, a rgi egyiptomiak orszgukat Kemi, Kemet nvvel illettk; e nv a kem v. keme (a. m. fekete) szbl ered, mert fldje, a Nlus iszapja, a krltte elterl vilgos szn sivataggal ellenttben, feketnek tnt fl. A hberek Micraimnak neveztk. Egyiptomot szkebb rtelemben a Nlus vlgye az . sz. 24-tl Asszuntl kezdve a torkolatig; a tgabb rtelemben vett Egyiptom lenylik Nubiba a 22-ig, K-en hatr a Vrs-tenger, a Szuezi-bl s a Szuezi-kikttl egyenesen -i irnyban El-Arisig kpzelt egyenes vonal; -on a Fldkzi-tenger, Ny-on a sivatag fel a hatr nem biztos; krlbell a Szolumi-bltl visz le Dlnek; Dlen a mhdi flkelse utn sem vonhat meg biztosan a hatra. Terlett hivatalosan 994 300 km2-re teszik, amelybl azonban csak 27 687 km2 a kulturterlet.
Fellete s vizei
A tgabb rtelemben vett Egyiptom 4 egymstl lesen klnbz rszbl ll: ezek a Nlus vlgye, vagyis a szorosabb rtelemben vett Egyiptom, a Nlus s a Vrs-tenger kzt fekv rsz, az Arab-sivatag, a Szuezi-fldszoros s az ozisok vidke. A Nlus, midn Nubit elhagyja s E.-ba lp, szk vlgyben folyik egsz Esznig (160 km. hosszusgban); a szk vlgyet, amely 4-5, nhol 8-9 km., mindkt oldalrl egszen kopr, meredek lejtj hegyek zrjk krl; a K-i hegylncot Arab-, a Ny-it Libiainak hivjk; mindkett dli rszben grnitbl, kzps s szakibb rszeiben tercier kzetekbl s mszkbl ll. Esznn tul a vlgy szlesebb lesz s Kenehn alul mr 20-25 km. szlessgben vonul Kairig; a Nlus a vlgynek jobb oldaln folyik.
A vlgyben szmos feltlttt orszgut vezet minden irnyban, hogy a kzelekeds a Nlus radsa idejben is fentarthat legyen. Keneh alatt mintegy 115 km-nyire mr egy gat bocst ki a Nlus, amelyet fels rszben Szohagie-nak, Szinton tul pedig Bahr-Jusszufnak hivnak s amely sszekttetsben van a Birket-el-Kerun nev tval, az egyedlivel, amely E.-ban a tengerparti lagunkat leszmtva, tallhat. Ezt a Moirisszel tvesztettk ssze, br egszen ms t (L. Fajum). Az Arab-hegysg, amelyben szmos a barlang s a kbnya, Kair kzelben meredek falakban vgzdik, amirt az arabok Dsebel Mokattam-nak neveztk el.
A Libiai-hegysg ellenben szeld lejtkben ereszkedik le a Nlus deltja fel. A Nlus deltja azeltt tovbb nyult le D-nek; most Kair alatt 25 km.-re a rosettai s denniettei g sztvlasztsval azon helyen kezddik, amit az arabok Batn el-Bagarnak (a. m. tehn hasa) neveznek. A K-i damiettei-g hossza 220, a rosettai pedig 219 km. Az egsz delta terlett 16 070 km2-re becslik. Rgebben 7 fgat (Kanopei, Bolbitosi, Pelusiumi stb.) klnbztettek meg, melyeknek azonban az eliszaposods kvetkeztben alig van mr nyomuk. A Nlus deltjnak -i partjn Alexandritl Port-Szeidig kisebb-nagyobb ss tavak s lagunk terlnek el; ezek kzt a legnagyobb a 60 km. hosszu Menszaleh; a rosettai gtl jobbra s balra terl el a Burloszi s az Edkoi, Alexandria kzelben a Mariut (Mareotisz); vgl Abukir mellett a Madiah. A sban s halban gazdag Menszaleh terlete 180 000-250 000 ha. kzt, a Burlosozie 70-110 000 kzt, a Mariut 55-75 000 kzt vltakozik; az Edkoi 34 000, a Madieh 14 000 ha. tlagos terlet. Az Arab-sivatag, a Nlus s Vrs-tenger kzt tlag 200 km. szles s 665 km. hosszu, kves, kopr, szraz sivatag, amelyet minden irnyban vdik szelnek t s amelyet magnos hegyek vagy kzpmagassgu hegylncok takarnak.
A rendetlen eszsek nha a vdikat valsgos folykk alaktjk, de a vz rluk csakhamar jra leszalad, de mgis lehetv teszi, hogy a nomd arabok nyjaik szmra rajtuk legelt talljanak. A hegyek klnfle neveket viselnek; ilyenek a Dsebel Gallala, Tenaszeb, Oumm-el-Sidr, el-Dukhkan stb. Legnagyobb magassgukat az Agrib- vagy Gharib nev hegyekben (2400 m.) rik el. Hrom termszetes ut vezet t a sivatagon a Vrs-tengerhez: 1. a 30 szl. fok alatt, a Dsebel Mokattam s Dsebel Attaka kzt Kairbl a Szuezi blhz visz; 2. a legrvidebb a 26 alatt a Kosszeivi-kikthz vezet; 3. a 24 alatt a Berenicei-kiktt kti ssze Ombosszal. (V. . Schweinfurth: La terra incognita dell'Egitto propriamente detto. Miln 1878).
A Szuezi-fldszoros kietlen homok- s kavicssivatag, amely a rgi Pelusium s Szuez kztt 120 km. Kzepn a legmlyebb; itt hosszuks mlyedst alkot, amelyben jelentkeny tmedenck tallhatk. Egykoron a Vrs- s Fldkzi-tenger hullmai takartk. Szueztl -ra, mintegy 30 km.-nyire van az eddig szraz, de most ismt vzzel telt medencje a Keser tavaknak. Ezektl -ra terl el, a fldszoros kzepn a Timszah- v. Krokodilus-t. A Timszah-ttl Ny. fel a Nlusig egy mlyeds vonul el, a Vadi Tumeilat. A Menszaleh-tval magas vzlls esetn sszekttetsben ll a Ballah-t, a szoros legszakibb tava. Az isztmusz legnagyobb magassgt (15-18 m.) a Ballah s Timszah-tavak kzt ri el. A Szuezi-fldszorost jelenleg tmetszi a Szuezi-csatorna. Az ozisok vidke mr egszen a Szahara jellegt viseli magn.
Az ghajlat
Az estlennek hresztelt, klnsen Fels-Egyiptomban igen gyr; als rszeiben azonban mr gyakoribb az es. 1798-1800. itt 15-16-szor esett egy vben s e tekintetben rezhet vltozs mostanig sem llott be. Alexandriban az vi esmennyisg 226 mm., ellenben Kairban, amely mr Fels-E. klmjban participl, csak 35 mm. A szraz ghajlat egszsges az emberi szervezetre nzve s klnsen jtkony hats a mellbetegekre. Az vi kzphmrsklet Alexandriban 20,8C, Kairban 21,3C, Thbban 29,6 C. A leghidegebb hnap a januri, Alexandriban 14,9C, Kairban pedig 12,1C, a legforrbb az augusztus:Alexandriban 26,8C, Kairban pedig 29,6C. A tenger, miknt mindentt, a hmrskleti klnbsgeket enyhti. Csaknem egsz ven t (juniustl prilisig) az -i s Ny-i szelek az uralkodk s ezek hstleg hatnak. A tavaszi jnapegyenlsg utn juniusig a forr, tikkaszt D-i szl, a Khamzin az uralkod, de egy-egy vben tlag csak 11 napon t fuj; a hmrsklet hirtelen emelkedse s a nedvessgnek a levegbl val eltnse szokott ezen szelek nyomban jrni. Szmum a Nlus-vlgyben nem igen rezhet.
|